Hiszpańskie diecezje inaugurują Jubileusz Miłosierdzia. Biskupi zachęcają nie tylko do rozważania tajemnicy Bożego Miłosierdzia, ale także do podejmowania konkretnych kroków, aby ukazać miłosierne oblicze Ojca szczególnie najbardziej opuszczonym i potrzebującym.
„Kieruję się do was teraz, na początku nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, aby zachęcić was do przeżycia go z entuzjazmem i wielkim zaangażowanie. Papież zachęca nas do wejścia w tajemnicę Boga, aby iść drogą nawrócenia i odkryć prawdziwe znaczenie naszej misji w świecie – napisał bp Rafael Zornoza, ordynariusz Kadyksu i Ceuty. – Ewangelia nie jest drogą teoretyczną czy kolejną ideologią wśród tylu innych, ani też nie może zamienić się w prywatną szkołę dla małej grupy”. Bp Zornoza zachęca, aby każdy postawił sobie pytanie o to, jak żyć miłosierdziem w rodzinie i wśród przyjaciół, w Kościele, a także we wspólnotach, ruchach i stowarzyszeniach. „Proponuję, aby każda parafia czy wspólnota podjęła się jednego dzieła miłosierdzia i uczyniła z niego priorytet podczas Jubileuszu” – pisze ordynariusz Kadyksu i Ceuty. Wśród propozycji jest m.in. pomoc Caritas, opieka nad chorymi, samotnymi i osobami starszymi, a także troska o migrantów, którzy są wielkim wyzwaniem dla ośrodków diecezjalnych. Wielu z nich, próbując przepłynąć cieśninę z Afryki do Europy na prymitywnych łodziach lub tratwach, ginie w Morzu Śródziemnym. „Miłosierdzie chrześcijańskie jest zawsze ewangelizujące, a spotkanie z Chrystusem i z Ewangelią jest drogą miłosierdzia, tzn. lekarstwem, którego nasza kultura potrzebuje” – podkreśla bp Zornoza.
Z kolei w Madrycie jednym z pierwszych „gestów miłosierdzia” abp. Osoro było podpisanie dekretu, który znosi wszelkie opłaty w procesach o unieważnienie małżeństwa. W 70 diecezjach Hiszpanii wyznaczono ponad 300 świątyń, w których można będzie uzyskać odpusty, a także tworzone są grupy tzw. „misjonarzy miłosierdzia”.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.