Poznański Kościół pomoże uchodźcom

Środki na wynajęcie mieszkania dla rodzin uchodźców i pomoc materialną zadeklarowały parafie archidiecezji poznańskiej. Archidiecezjalny Caritas rozesłał do proboszczów ankiety z pytaniem o możliwą pomoc dla osób, które mogłyby trafić do Polski.

Jak poinformował PAP zastępca dyrektora Caritas ks. Mateusz Napierała, ankiety trafiły do wszystkich ok. 400 parafii w archidiecezji, odpowiedział co czwarty proboszcz.

"W jednym przypadku mamy deklarację lokalu, który może posłużyć uchodźcom do zamieszkania, inne parafie deklarują pomoc finansową; są w stanie pomóc w wynajęciu mieszkania i w opłacaniu go. Niektóre, mniejsze parafie informowały, że mogą zrobić jednorazową zbiórkę na pokrycie kosztów wynajęcia mieszkania" - podał ks. Napierała.

"Proboszczowie zwykle podawali, że nie dysponują obiektami, w których można zamieszkać - ewentualne lokale musiałyby być odpowiednio przystosowane. W takich przypadkach oczywiście taniej jest wynająć mieszkanie, a pieniądze zamiast na remont przeznaczyć na opłacenie wynajętego lokalu" - dodał.

Ks. Napierała powiedział, że w wielu przypadkach były deklaracje pomocy rzeczowej, finansowej, obietnice dotyczyły także pomocy w nauce języka polskiego oraz udzielenia opieki medycznej. Proboszczowie, którzy odpowiadali na ankiety nie zastrzegali, że pomoc parafii zostanie udzielona wyłącznie chrześcijanom.

Część parafii jeszcze przed rozesłaniem ankiet informowała o możliwości wsparcia finansowego dla rodzin uchodźców. "W takich sytuacjach nie dostawaliśmy ponownych deklaracji, bo ankieta dotyczyła głównie ewentualnej liczby i stanu lokali gotowych do udostępnienia uchodźcom" - wyjaśnił zastępca dyrektora Caritas.

Ks. Napierała podkreślił, że trudno mówić o konkretnej pomocy ze strony Kościoła w obecnej sytuacji, gdy wciąż nie wiadomo, czy i jak liczna grupa uchodźców trafi ostatecznie do Polski. Przypomniał, że Caritas Polska od lat intensywnie pomaga ofiarom konfliktów na Bliskim Wschodzie.

«« | « | 1 | » | »»
 • chrześcijanka
  01.12.2015 17:48
  A ilu przyjmie ks.Arcybiskup, bo tam jest sporo miejsca, no w i seminarium tyle wolnych pokoi z pewnością czeka na uchodźców...
 • Poznaniak
  01.12.2015 23:33

  "Ks. Napierała podkreślił, że trudno mówić o konkretnej pomocy ze strony Kościoła w obecnej sytuacji, gdy wciąż nie wiadomo, czy i jak liczna grupa uchodźców trafi ostatecznie do Polski."

  Po cóż w tej sytuacji było przeprowadzać ankietę? Szkoda cennego czasu Proboszczów, ks. Dyrektora i pracowników Caritas Archidiecezji Poznańskiej (musieli przecież opracować wyniki ankiety). 

  Ankieta dla ankiety!


   

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11