Prezydent u papieża

Papież Franciszek przyjął dzisiaj na audiencji w Watykanie prezydenta RP Andrzeja Dudę. Głowie polskiego państwa towarzyszyła żona Agata i córka Kinga.

Podczas trwającego ok. 20 minut spotkania Ojciec Święty i prezydent rozmawiali m.in. na temat przyszłorocznego Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie oraz 1050. rocznicy Chrztu Polski. „Człowiek emanujący dobrem” - tak po spotkaniu prezydent Andrzej Duda scharakteryzował papieża Franciszka.

Polska delegacja wjechała na teren Watykanu, na Dziedziniec św. Damazego, tuż przed godz. 10.00. Kilka minut wcześniej w to samo miejsce, niewielkim Fordem Focusem, przyjechał papież Franciszek.

Polskiego prezydenta oraz jego małżonkę powitał prefekt Domu Papieskiego abp Georg Gänswein. Następnie prezydencka delegacja, w asyście Gwardii Szwajcarskiej oraz papieskich szambelanów, przeszła do prywatnej biblioteki, gdzie najpierw przez nieco ponad 20 minut papież i prezydent rozmawiali w cztery oczy.

Jak poinformował Andrzej Duda głównymi tematami rozmowy były przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, sytuacja na Ukrainie, kwestia uchodźców oraz potrzeba troski o rodziny. Prezydent przyznał, że jest pod dużym wrażeniem spotkania z papieżem Franciszkiem i jego osoby. - Ojciec Święty jest niesamowity. Człowiek niezwykle spokojny, emanujący dobrem - stwierdził Andrzej Duda.

Polska delegacja - dodał prezydent - została przyjęta w Stolicy Apostolskiej z wielką życzliwością. - Ojciec Święty mówił - co mnie ucieszyło - że trzeba dbać szczególnie o rodzinę i prosił o opiekę nad rodzinami, aby władza zwracała na to uwagę. To jest także niezwykle ważne dla mnie - stwierdził Andrzej Duda.

Prezydent poinformował, że ponowił zaproszenie dla Ojca Świętego do złożenia wizyty w Polsce, do czego dojdzie przy okazji przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. - Ojciec Święty powiedział oczywiście, że przyjedzie, jest to więc wielka radość, że będziemy Go gościli na naszej ziemi - dodał Andrzej Duda.

Spotkanie z papieżem - jak powiedział prezydent RP - przebiegło w „bardzo dobrej atmosferze”. Poruszono sprawy dotyczące zarówno naszego kraju, jak i odnoszące się do sytuacji europejskiej. Prezydent zapoznał Franciszka m.in. z najnowszą sytuacją polityczną w Polsce po niedawnych wyborach parlamentarnych i przygotowaniami do sformowania nowego składu Rady Ministrów. - Mówiłem o tym w kontekście toczących się przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które idą zgodnie z planami. Tu nie ma żadnych problemów, wszystkie dzieje się tak, jak powinno - wyjaśnił Duda.

Jak powiedział prezydent, papież Franciszek wyraził chęć przybycia nie tylko na ŚDM do Krakowa. - Powiedział, że chciałby jeszcze odwiedzić Częstochowę i pomodlić się w Auschwitz - poinformował Andrzej Duda, dodają, że zapewne w stosownym czasie zostanie ogłoszony komunikat Stolicy Apostolskiej.

Rozmowę na temat spraw europejskich zdominowały dwie kwestie. Pierwsza dotyczyła problemu uchodźców. - Papież namawiał do tego, by świadczyć dobro w szerokim tego słowa znaczeniu. Mówił, że świat i Europa bardzo potrzebują dobra i tradycyjnych wartości. Ja rozumiem to tak, że nikt nie ma prawa nikogo do niczego przymuszać, gdzie chce pojechać i czy chce pozostać, czy nie. Natomiast powinniśmy być otwarci: jeżeli ktoś chce do nas przyjechać i potrzebuje pomocy, powinniśmy mu jej udzielić - wyjaśnił prezydent.

Druga kwestia międzynarodowa dotyczyła wciąż napiętej sytuacji na Ukrainie. - Rozmawialiśmy o tym, czego chcemy chyba wszyscy - aby na Ukrainie zapanował trwały pokój. Poruszyłem tę kwestię z Ojcem Świętym, ale więcej rozmawiałem na ten temat z kard. Parolinem - poinformował prezydent Duda.

„Sprawą jednoznaczną dla Ojca Świętego i jego współpracowników, dla mnie także, jest to, że na Ukrainie jest potrzebny trwały pokój. Nie można dopuścić do tego, by istniała tam sytuacja zamrożonego konfliktu. Nie można też akceptować łamania prawa międzynarodowego. Demokratyczny świat nie powinien się na to godzić” - powiedział prezydent Andrzej Duda.

W prezencie od Ojca Świętego prezydent otrzymał papieski medal, oraz egzemplarze encykliki „Laudato si” i adhortacji apostolskiej „Evangelii Gaudium” po polsku. Ze swej strony prezydent wręczył papieżowi obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Andrzej Duda spotkał się również z Sekretarzem Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolinem. W tym czasie małżonka prezydenta Agata oraz jego córka Kinga miały okazję zwiedzić Watykan w towarzystwie ks. prał. Sławomira Nasiorowskiego z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6