Święci to ci, którzy w pełni i wyłącznie należą do Boga i są oni przykładami do naśladowania dla nas - mówił Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 1 listopada.
Nawiązując do czytanego w dzisiejszą niedzielę fragmentu Apokalipsy, mówiącego o świętych jako "opieczętowanych", należących całkowicie do Boga, papież przypomniał, że w Jezusie Chrystusie staliśmy się prawdziwie dziećmi Bożymi. Musimy pamiętać o tym wielkim darze "pieczęci" naszego Ojca Niebieskiego, jaki otrzymaliśmy na chrzcie, który jest źródłem powołania do świętości. Święci, których dziś wspominamy, to ci, którzy żyli łaską chrztu i zachowali nienaruszoną "pieczęć" - podkreślił mówca.
Zwrócił uwagę, że drugą ich cechą jest to, że są oni przykładami do naśladowania, i to nie tylko ci kanonizowani, ale także ci, by tak rzec - "z sąsiednich drzwi", którzy przy pomocy łaski Bożej, próbowali wcielać Ewangelię w zwyczajnym życiu. "Tych świętych spotkaliśmy także my, może (...) w naszej rodzinie czy wśród przyjaciół i znajomych" - powiedział Franciszek. Wezwał do wdzięczności za to im, a jeszcze bardziej Bogu za to, że nam ich dał i postawił ich obok nas "jako żywe i zaraźliwe przykłady sposobu życia i umierania w wierności Jezusowi i Jego Ewangelii".
„Może ktoś z nich był członkiem naszej rodziny, czy też w gronie przyjaciół i znajomych. Powinniśmy być im wdzięczni, a przede wszystkim powinniśmy być wdzięczni Bogu, który nam ich dał, który postawił ich blisko nas, jako żywe i zaraźliwe przykłady sposobu życia i umierania w wierności Panu Jezusowi i Jego Ewangelii.”
Franciszek mówił dalej, że naśladując uczynki świętych przedłużamy ich obecność na tym świecie.
„Akt czułości, szczodrej pomocy, czas spędzony na słuchaniu, odwiedziny, dobre słowo, uśmiech. W naszych oczach te gesty mogą wydawać się nic nie znaczące, ale w oczach Boga są wieczne miłość i współczucie są silniejsze od śmierci.”
Na zakończenie Franciszek prosił Maryję, Królową Wszystkich Świętych, aby pomogła nam ufać łasce Boga i abyśmy zdecydowanie podążali drogą świętości. Zachęcał do modlitwy do niej za naszych zmarłych, z nadzieją, że spotkamy się pewnego dnia, wszyscy razem, w chwalebnej komunii Nieba.
*
Na następnej stronie pełny polski tekst przemówienia papieskiego:
Godność człowieka nie bierze się z jego zasług. Wynika z tego, że... jest człowiekiem.
Ci ludzie od lat zmagają się z dramatycznymi skutkami wojny i biedy
W słowie do Polaków Papież przypominał o potrzebie ochrony życia i dzieci.
Ich daty opublikowało watykańskie Biuro Celebracji Liturgicznych.