W prawdzie i miłości

Rozpoczął się synod o rodzinie. Co przyniesie?

Wczytuję się w słowa papieża Franciszka. Homilii, wygłoszonej podczas Eucharystii rozpoczynającej synod i tego, co powiedział chwilę potem, podczas spotkania z wiernymi na modlitwę Anioł Pański. Próbuję z nich wyczytać co przyniesie synodalna przyszłość. Wiernie, w prawdzie i miłości głosić Ewangelię rodziny. Ale jak to przełożyć na konkret? Tak jak to robiliśmy do tej pory, czy może jednak znacząco inaczej? Papież mówi, że związek między kobietą a mężczyzną ma być trwały. Ale za chwilę dodaje, że trwała powinna być też ich miłość. Powinna, jasne. Ale ludzie czasem mówią, że miłość wygasa... Ja tam myślę, że to tylko takie gadanie, ale kto wie?

Drażni mnie mówienie do małżonków w ich kolejne okrągłe rocznice ślubu – srebrne, złote – że gratuluje się im, że tak długo ze sobą wytrwali. Czego tu gratulować? Przecież życie w małżeństwie to nie tortura. Jasne, kiedy się jest ciągle blisko drugiego jakieś konflikty są nieuniknione. Ale żeby konieczność dogadywania się z ukochanym człowiekiem traktować jak ciężki krzyż? To mocna przesada. Raczej należałoby małżonkom gratulować zdania egzaminu z otwartości. Że nie tylko mówili o miłości, ale dla niej potrafili zrezygnować ze swoich egoizmów.

Tak, egoizmów. Nie chcę generalizować, ale wydaje mi się, że przyczyną rozpadania się wielu małżeństw jest egoizm jednej albo i obu stron. Egoizm, który musi postawić na swoim, który drugiego próbuje urobić na własną modłę, a kiedy to się nie udaje obraża się i rezygnuje. Przecież u podstaw każdego małżeństwa leży miłość. Powiedzieć „już się nie kochamy” to przyznać, że się roztrwoniło ten wielki skarb. Najczęściej chyba w egoizmie.... Tak, nie tylko związek między kobietą i mężczyzną ma być trwały, ale także łącząca ich miłość. Może faktycznie jako Kościół powinniśmy więcej uczyć jak pielęgnować miłość? Ale nie da się jej pielęgnować, gdy już znalazło się inną...

Nie wiem, czy odpowiedzialni za wyznaczenie daty tego synodu spojrzeli na czytania tej niedzieli. Jak by nie było trudno nie potraktować je jak swoisty znak od Boga: „Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela” – mówił Jezus. W czytanej dziś wersji Marka akurat bez owej klauzuli „z wyjątkiem nierządu”. I żeby nie było już żadnych wątpliwości, pytającym Go uczniom Jezus jeszcze raz wyjaśnia: „Kto oddala żonę swoją, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo względem niej. I jeśli żona opuści swego męża, a wyjdzie za innego, popełnia cudzołóstwo”. Dla mnie wszystko jasne...

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • trup
  05.10.2015 08:06
  ten synod o rodzinie mógłby mieć miejsce wtedy gdy wyczerpie sie wszystkie środki aby rodzine ratować .Takie proste przykłady , mąż pije , żona zostawia męża, zdrada itd... wowczas do akcji powinni wkraczać kapłani .Rozmawiać , przychodzic do domu , nie da rady zwykły kapłan to niech idzie biskup .Słyszę rodzina w zasadzie ma sie dobrze ale ....
  Jeżeli te środki nie wystarczą to robić synod i pomyśleć jak rodzine ratować .
  W obecnej chwili ten synod pomoże ( jak umarłemu kadzidło - takie powiedzenie ).Rodzice , którzy czerpią swoje siły z eucharystii będą przekazywali swoje moralne zasady swoim dzieciom ( to nic że te dzieci zbuntowane pozostawią kościoł, odejdą ) po pewnym czasie tęsknota za Bogiem da o sobie znać i część z nich wróci - tego nie potrzeba przypominać bo każdy rodzić to wie .
  Ten synod ma za cel - no właśnie jaki ?
  Przyzwyczajenie ludzi do tego że homoseksualista może (pomimo grzechu )trwać w kościele , że będzie zaakceptowany jego związwek z innym homoseksualistą , że rozwiedziony żujący w innym związku może przystępować do komunii - i do czego jeszcze ma ten synod przyzwyczaić ludzi ?Jeżeli taki jest cel tego synodu (bo innego pomimo moich chęci nie widzę )to niech ten synod nazywa się inaczej np synod o homoseksualistach , cudzołożnikach , ale nie o rodzinie . Nam sie trzeba modlić za rodziny - niech trwają i niech umacniają się swoją wiarą .Bo rodzicowi potrzeba sily i mocy aby tłumaczył przykladem zycia - swojemu dziecku to co jest najważniejsze. pozdrawiam .
 • Kaligula
  05.10.2015 12:48
  Co przyniesie synod ?
  to łatwe do przewidzenia - kolejne ustępstwo
  wobec świata , być może większe lub mniejsze, ale zawsze ustępstwo.

  Taka jest tendencja , wieloletnia , to łatwe do przewidzenia, żadnego kroku do przodu tylko w tył ,za punkt odniesienia biorę literę i Ducha Biblii oraz dorobek kulturowy chrześcijan , synod odtrąbi kolejny odwrót.

  Kościół znakiem sprzeciwu wobec świata ?


  A muzułmanie się nie cofną....
 • Beszad
  05.10.2015 15:05
  Beszad
  Małżeństwo jest nie tylko człowiekowi DANE, ale czasem bardziej jest mu ZADANE. To wyzwanie, które pomaga w wyzwalaniu się z tego egoizmu, o którym wspomniał pan Andrzej. Warto o tym pamiętać - szczególnie w sytuacji małżeństw trudnych, których, jak przypuszczam, jest zdecydowana większość - choć nie często się o tym mówi.

  A przy okazji z nieco innej baczki - kiedyś chętnie zaglądałem na portal WIARA, bo zawsze prezentował ciekawe treści. Ale wtedy szata graficzna była bardzo czytelna i przyjazna - teraz migające okienka sprawiają, że się szybko męczę i uciekam. Nie każda zmiana jest korzystna i czasem warto wrócić do starego.
 • nieta
  06.10.2015 10:14

  "...znak od Boga: „Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela” – mówił Jezus."


  Też tak myślę, że to co łączy i namaszcza miłością Duch Święty, jest mimo trudności, wciąż nowym źródłem życia w Bogu, bo przecież miłość jest z Boga.

  Co jednak zrobić , kiedy nie Bóg złączył ?

  Logika jest jedna, to co nie pochodzi od Boga, wcześniej czy później prowadzi do destrukcji. Czasem czekamy wiele lat, by przekonać się o prawdzie.

  Szkoda tylko straconego życia.

  Ciemno wszędzie , głucho wszędzie, co to będzie , co to będzie ?

  Pozdrawiam
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6