Rodzina to najświętsze miejsce na ziemi

Biskup kaliski prosił by modlić się za rozpoczynający się Synod Biskupów nt. rodziny, bo cały świat oczekuje na jego owoce.

- Rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi, bo tutaj człowiek przychodzi na świat i jest włączany do Kościoła - mówił bp Edward Janiak w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu podczas XX Pielgrzymki Rodzin Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Wraz z biskupem kaliskim modlił się bp Łukasz Buzun, który wygłosił homilię.

Rozpoczynając Eucharystię biskup kaliski prosił o modlitwę w intencji rodzin. - Chcemy pamiętać o wszystkich, również tych, którzy żyją bez związku sakramentalnego. Czasem nie ma przeszkody, ale nie są motywowani do zawarcia sakramentu małżeństwa. Nieraz bywa, że mają dzieci i dalej żyją na próbę bez sakramentów. Prośmy o łaskę sakramentalnego życia w rodzinach. Chcemy pamiętać o naszych rodzicach, którzy nas ochrzcili, włączyli do Kościoła – powiedział celebrans.

Zachęcał wiernych, aby modlili się za rozpoczynający się Synod Biskupów nt. rodziny. - Cały świat oczekuje na owoce tego synodu. Kościół nikogo nie potępia, ale człowiek czasem za popełnione błędy w życiu musi ponosić konsekwencje i to w wymiarze duchowym, ale też w tym zwykłym wymiarze ludzkim – zaznaczył bp Janiak.

Wskazał też na skuteczność orędownictwa św. Józefa w różnych sprawach. - Kto za jego pośrednictwem zwraca się, nigdy nie zostaje bez nadziei. Jest to wielki pośrednik u Boga. Tak jak opiekował się Panem Jezusem, tak opiekuje się Kościołem. Zawierzmy mu sprawy wszystkich rodzin – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.

W homilii bp Łukasz Buzun nawiązując do hasła pielgrzymki „Rodzina Bogiem silna” zacytował kard. Stefana Wyszyńskiego, który 7 maja 1961 r. w Warce przy wizerunku Świętej Bożej Karmicielki podkreślał, że rodzina powinna być Bogiem silna.

– Szczególnie w tym czasie, kiedy jest tyle dyskusji na temat rodziny, kiedy jest tyle zamachów na rodzinę, także na to, co w rodzinie się rodzi co jest święte – na życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci potrzeba punktu odniesienia. Trzeba mieć przed oczyma rodzinę, która powinna być jak lustro, piękna, bez skazy. Mamy takie pojęcie rodziny w sobie wypracowywać i to jest nasz punkt orientacyjny, dopiero wtedy możemy właściwie wędrować po drogach życia osobistego i rodzinnego – podkreślał kaznodzieja.

Stwierdził, że matka jest pierwszą kapłanką. – Matka uczy swoje dziecko jak się modlić, jak zrobić znak krzyża, podaje prawdy wiary. To jest pierwsza kapłanka na drodze życia człowieka – powiedział biskup.

Przekonywał, że rodzina powinna otwierać się na obecność Boga. – Rodzina musi stawiać Boga na pierwszym miejscu, bo dopiero wtedy będzie silna. Z przyjęcia krzyża rodzi się siła. W rodzinie uczymy się przyjmowania tego, co jest łatwe, ale też tego co trudne – mówił hierarcha.

Wskazywał, że w centrum życia rodziny powinna być niedzielna Eucharystia, codzienna modlitwa, odmawianie różańca. Dodał, że w ten sposób człowiek otwiera się na Boga, który daje moc. – Moc płynie ze Słowa Bożego, z sakramentów świętych, otwartości na działanie Ducha Świętego – mówił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Po komunii w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Edward Janiak zawierzył patronowi członków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Odmówił modlitwę w intencji Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat rodziny i modlił się o szybką beatyfikację Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Uroczystość uświetniła schola dziecięca z parafii w Raszkowie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8