Biskup kaliski prosił by modlić się za rozpoczynający się Synod Biskupów nt. rodziny, bo cały świat oczekuje na jego owoce.
- Rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi, bo tutaj człowiek przychodzi na świat i jest włączany do Kościoła - mówił bp Edward Janiak w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu podczas XX Pielgrzymki Rodzin Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Wraz z biskupem kaliskim modlił się bp Łukasz Buzun, który wygłosił homilię.
Rozpoczynając Eucharystię biskup kaliski prosił o modlitwę w intencji rodzin. - Chcemy pamiętać o wszystkich, również tych, którzy żyją bez związku sakramentalnego. Czasem nie ma przeszkody, ale nie są motywowani do zawarcia sakramentu małżeństwa. Nieraz bywa, że mają dzieci i dalej żyją na próbę bez sakramentów. Prośmy o łaskę sakramentalnego życia w rodzinach. Chcemy pamiętać o naszych rodzicach, którzy nas ochrzcili, włączyli do Kościoła – powiedział celebrans.
Zachęcał wiernych, aby modlili się za rozpoczynający się Synod Biskupów nt. rodziny. - Cały świat oczekuje na owoce tego synodu. Kościół nikogo nie potępia, ale człowiek czasem za popełnione błędy w życiu musi ponosić konsekwencje i to w wymiarze duchowym, ale też w tym zwykłym wymiarze ludzkim – zaznaczył bp Janiak.
Wskazał też na skuteczność orędownictwa św. Józefa w różnych sprawach. - Kto za jego pośrednictwem zwraca się, nigdy nie zostaje bez nadziei. Jest to wielki pośrednik u Boga. Tak jak opiekował się Panem Jezusem, tak opiekuje się Kościołem. Zawierzmy mu sprawy wszystkich rodzin – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.
W homilii bp Łukasz Buzun nawiązując do hasła pielgrzymki „Rodzina Bogiem silna” zacytował kard. Stefana Wyszyńskiego, który 7 maja 1961 r. w Warce przy wizerunku Świętej Bożej Karmicielki podkreślał, że rodzina powinna być Bogiem silna.
– Szczególnie w tym czasie, kiedy jest tyle dyskusji na temat rodziny, kiedy jest tyle zamachów na rodzinę, także na to, co w rodzinie się rodzi co jest święte – na życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci potrzeba punktu odniesienia. Trzeba mieć przed oczyma rodzinę, która powinna być jak lustro, piękna, bez skazy. Mamy takie pojęcie rodziny w sobie wypracowywać i to jest nasz punkt orientacyjny, dopiero wtedy możemy właściwie wędrować po drogach życia osobistego i rodzinnego – podkreślał kaznodzieja.
Stwierdził, że matka jest pierwszą kapłanką. – Matka uczy swoje dziecko jak się modlić, jak zrobić znak krzyża, podaje prawdy wiary. To jest pierwsza kapłanka na drodze życia człowieka – powiedział biskup.
Przekonywał, że rodzina powinna otwierać się na obecność Boga. – Rodzina musi stawiać Boga na pierwszym miejscu, bo dopiero wtedy będzie silna. Z przyjęcia krzyża rodzi się siła. W rodzinie uczymy się przyjmowania tego, co jest łatwe, ale też tego co trudne – mówił hierarcha.
Wskazywał, że w centrum życia rodziny powinna być niedzielna Eucharystia, codzienna modlitwa, odmawianie różańca. Dodał, że w ten sposób człowiek otwiera się na Boga, który daje moc. – Moc płynie ze Słowa Bożego, z sakramentów świętych, otwartości na działanie Ducha Świętego – mówił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.
Po komunii w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Edward Janiak zawierzył patronowi członków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Odmówił modlitwę w intencji Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat rodziny i modlił się o szybką beatyfikację Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.
Uroczystość uświetniła schola dziecięca z parafii w Raszkowie.
Nowa próba ponownej oceny wydarzeń w Konstantynopolu w 1054 roku.
Dobrze jest mieć przyjaciół, którzy potrafią zjednoczyć się w dobrym działaniu.
Każda godzina bez rozejmu oznacza kolejne dziesiątki zabitych i setki rannych.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.