Watykan: Nowa metodologia prac synodu

Nowa metodologia prac XIV Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów to jeden z tematów poruszonych podczas dzisiejszego briefingu w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej przez sekretarza generalnego kard. Lorenzo Baldisseriego.

Zgromadzenie Biskupów rozpocznie się  w najbliższą niedzielę, 4 października Mszą św. w bazylice św. Piotra a temat obrad brzmi: „Powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym”.

Kard. Baldisseri przypomniał, że proces synodalny rozpoczął się przed dwoma laty wysłaniem pierwszego kwestionariusza do wszystkich Kościołów partykularnych, który pozwolił naszkicować profil rodziny w świecie współczesnym, jej bogactw a także stojących przed nią wyzwań. Kolejnym elementem była Relacja Końcowa zeszłorocznego Synodu Nadzwyczajnego, z której wypłynęły kolejne pytania. Odpowiedzi na nie znalazły się w Instrumentum laboris – dokumencie w którym znajduje się także Relacja Końcowa ubiegłorocznego Synodu oraz wypowiedzi poszczególnych Kościołów partykularnych. Instrumentum laboris stanowić będzie podstawę prac obecnego Synodu.

Następnie sekretarz generalny Synodu Biskupów przedstawił skład obecnego zgromadzenia. Weźmie w nim udział 270 ojców synodalnych: 42 z urzędu, 183 z wyboru i 45 z nominacji papieskiej. 54 z nich reprezentuje Afrykę, 64 Amerykę, 36 Azję, 107 Europę oraz 9 Oceanię. Do uczestników z urzędu należą zwierzchnicy 15 synodów Kościołów Wschodnich sui iuris, przełożeni 25 dykasterii Kurii Rzymskiej a także sekretarz i podsekretarz Synodu Biskupów.

W zgromadzeniu synodalnym wezmą też udział: 24 ekspertów i współpracowników sekretarza generalnego, 51 audytorów i audytorek, 14 delegatów bratnich (innych Kościołów chrześcijańskich). W Synodzie weźmie udział 18 małżeństw (17 jako audytorzy i audytorki), jedno w charakterze ekspertów.
Mówiąc o metodologii prac kard. Baldisseri zaznaczył, że została ona zaaprobowana przez Ojca Świętego podczas zebrania Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów w dniach 25-26 maja b.r.

Pierwszą nowością ma być udostępnianie tekstów wystąpień poszczególnych ojców zaraz po ich wygłoszeniu. Większą wagę mają też mieć spotkania w małych grupach („circuli minores”). Będzie ich 13: jedna w języku niemieckim, 4 angielskim, 3 hiszpańskim, 2 po włosku, oraz 3 po francusku.

W poniedziałek, 5 października przewodniczący delegowany, kard. André Vingt-Trois skieruje pozdrowienie do Ojca Świętego, który otworzy prace zgormadzenia. Następnie głos zabiorą sekretarz generalny i relator generalny. Relator generalny przedstawi także tematy pierwszej części – „Wyzwania stojące przed rodziną”. Po nim swoje świadectwo złoży para małżonków- audytorów. Wreszcie nadejdzie pora na wystąpienia ojców synodalnych (ograniczone do 3 minut).

Przewidziano także 13 sesji w małych grupach („circuli minores”), gdzie dyskusja nie będzie ograniczona czasowo. Na zakończenie sesji relator każdej z grup złoży krótkie sprawozdanie w auli synodalnej. Relacje „circuli minores” podane będą do wiadomości publicznej. Ta sama procedura będzie miała miejsce na rozpoczęcie każdej z części („Rozeznać powołanie rodzinne” i „Misja rodziny dzisiaj”) w kolejne tygodnie. Ojcowie synodalni oprócz tekstów swoich wystąpień będą też mogli przekazać do sekretariatu generalnego inne swoje teksty.

Następnie kard. Baldisseri przedstawił skład komisji, która ma opracować Relację Końcową obecnego Synodu Zwyczajnego. W jej skład wchodzą: relator ogólny kard. Peter Erdo, arcybiskup Esztergom-Budapest (Węgry), sekretarz specjalny abp Bruno Forte, arcybiskup Chieti-Vasto (Włochy); kard. Oswald Gracias, arcybiskup Bombaju (Indie); kard. Donald Wuerl, arcybiskup Waszyngtonu (USA); kard. John Atcherley Dew, arcybiskup Wellington (Nowa Zelandia); abp Victor Manuel Fernández, rektor Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego Argentyny; bp Mathieu Madega Lebouakehan, ordynariusz biskup Mouila (Gabon); bp Marcello Semeraro, biskup Albano (Włochy); Ks. Adolfo Nicolás Pachon, przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego, reprezentujący Unię Przełożonych Generalnych. Tekst Relacji Końcowej zostanie przedstawiony 24 października rano w auli, a po południu poddany pod głosowanie. Następnie zostanie przekazany Ojcu Świętemu, który podejmie decyzję co do jego dalszych losów.

Jeśli idzie o informację o pracach Synodu, każdego dnia przewidziano briefing w dla dziennikarzy. Ojcowie synodalni mogą swobodnie kontaktować się z mediami, zgodnie z własnym uznaniem. Natomiast zachowana zostanie dyskrecja co do różnych faz wypracowywanego dokumentu podstawowego. Media będą też mogły zapoznać się z pełnym tekstem relacji z „circuli minores”.

Ponadto kard. Baldisseri przypomniał, że w sobotę 17 października uczczona będzie 50. rocznica ustanowienia Synodu Biskupów, 18-go października kanonizowani będą między innymi rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Wszystko na temat synodu biskupów o rodzinie w specjalnym serwisie Gościa.

«« | « | 1 | » | »»
 • W temacie
  02.10.2015 15:45
  Ta nowa "metodologia", to po prostu kolejny krok w stronę komunii dla osób żyjących w cudzołożnych związkach i akceptacji homoseksualizmu. Teraz głosowanie ma być zwykłą większością, co przy obsadzie przez Franciszka swoimi ludźmi, sprawa, że z pewnie te "nowe trendy" zostaną zaakceptowane. Teraz nie przewiduje się nawet akceptacji dokumentów pośrednich przez ojców synodalnych. Wszystko jest więc w rękach sekretariatu, dobranego przez Franciszka, oraz jego samego.

  Włoski dziennikarz dowodzi, że już pracuje "synod" równoległy i już przed zaczęciem oficjalnego przygotowywane są dokumenty synodalne. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj:

  http://www.pch24.pl/wlasnie-odbywa-sie-rownolegly-synod--i-juz-opracowuje-dokumenty,38534,i.html

 • ana
  02.10.2015 17:59
  Ten synod całkowicie zniszczył moje zaufanie do kardynałów, biskupów i samego papieża. Po tej części synodu spodziewam się wszystkiego najgorszego - herezji jawnej lub pełzającej.
 • Podpisany
  02.10.2015 18:04
  Niby Matka Boża w La Salette mówiła o tym, ale co innego czytać, a co innego być świadkiem...

  *
  Rzym straci wiarę i stanie się siedzibą Antychrysta.

  Demony powietrza razem z Antychrystem będą czynić wielkie cuda na Ziemi i na Niebie, a ludzie staną się coraz bardziej zepsuci. Bóg będzie opiekował się swymi wiernymi sługami i ludźmi dobrej woli; Ewangelia będzie głoszona wszędzie, a wszelkie ludy będą miały znajomość prawdy.

  Zwracam się z usilnym wezwaniem do Ziemi; wzywam prawdziwych uczniów Boga żywego i królującego w Niebie; wzywam prawdziwych naśladowców Chrystusa, który stał się człowiekiem – jedynego prawdziwego Zbawiciela ludzi; wzywam moje dzieci, moich prawdziwych czcicieli, którzy oddali Mi się, abym ich prowadziła do Mojego Boskiego Syna; tych których niejako nosiłam w Moich ramionach; tych, którzy żyli w Moim duchu.

  Wzywam w końcu Apostołów Czasów Ostatecznych, wiernych uczniów Jezusa Chrystusa, którzy żyli z pogardą dla świata i siebie samych, w ubóstwie i skromności, w pogardzie i milczeniu, w modlitwie i umartwieniu, w czystości i zjednoczeniu z Bogiem, w cierpieniu; nieznanych światu.

  To jest ich czas, by wyszli z ukrycia i oswietlili Ziemię. Idźcie, okażcie, że jesteście Moimi drogimi dziećmi; jestem z wami i w was sprawiając, że wasza Wiara jest światłem oświetlającym was w tych złych czasach. Oby wasza gorliwość wywołała w was głód czci i chwały dla Jezusa Chrystusa. Toczcie walkę dzieci światłości; nieliczni, którzy widzicie, że czas czasu, koniec końców jest blisko.

  Kościół będzie zaćmiony, świat będzie przerażony. (...) Ziemia, która przez 3 dni będzie w ciagłej zmianie – otworzy swoje gorące wnętrze. Bestia upadnie na zawsze i razem ze swymi zwolennikami pogrąży się w wiecznej odchłani piekła. Potem woda i ogień oczyszczą Ziemię, pochłoną dzieła ludzkiej pychy i wszystko będzie odnowione.
 • Lutek
  02.10.2015 20:57
  Czy ks. Charamza też jest zaangażowany w pracę synodu jako ekspert ze strony watykańskiej?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8