O tym, dlaczego lekcje religii to za mało, z ks. dr. Adamem Bielinowiczem z wydziału nauki katolickiej kurii metropolitalnej w olsztynie, rozmawia ks. Piotr Sroga.
Ks. Piotr Sroga: Od września w archidiecezji warmińskiej zostanie wprowadzona katecheza parafialna. Skąd ten pomysł?
Ks. dr Adam Bielinowicz: Nie jest on niczym nowym. Można powiedzieć, że katecheza parafialna jest tak stara jak Kościół. Już pierwsi chrześcijanie katechizowali poprzez wspólnoty, a przecież parafia z perspektywy teologicznej to nic innego jak określona wspólnota osób. Chodzi zatem nie tyle o wprowadzenie katechezy parafialnej, ale o jej usystematyzowanie i takie zorganizowanie, aby swoim zasięgiem mogła objąć jak największą liczbę dzieci i młodzieży.
Taki postulat wystosował między innymi I Synod Archidiecezji Warmińskiej. Dlatego abp Wojciech Ziemba powołał do istnienia Katechetyczną Radę Archidiecezji Warmińskiej, która zajęła się opracowaniem i realizacją programu katechezy parafialnej we współpracy z pracownikami Wydziału Nauki Katolickiej.
Do czego jest ona potrzebna?
Celem ostatecznym katechezy jest doprowadzenie jej uczestników do komunii z Jezusem Chrystusem. Jej wyrazem jest żywe, bezpośrednie i czynne wyznawanie wiary. Wiara zaś ma być nie tylko znana, lecz także celebrowana, przeżywana i wyrażana w modlitwie. Dokumenty katechetyczne Kościoła wymieniają następujące zadania: rozwijanie poznania wiary, wychowanie liturgiczne, formację moralną, nauczanie modlitwy, wychowanie do życia wspólnotowego i wprowadzenie do misji.
W szkołach są lekcje religii. Na czym polega różnica między nimi a katechezami parafialnymi?
Doświadczenie ostatnich 25 lat pokazuje, że szkoła nie jest w stanie w pełni zrealizować wszystkich zadań katechezy. W szkole chodzi przede wszystkim o nauczanie, natomiast takie elementy jak inicjacja chrześcijańska czy formacja liturgiczna mogą być realizowane jedynie w parafii. Dlatego lekcje religii w szkole i katecheza parafialna prowadzone będą równocześnie. Mają się one nawzajem uzupełniać. Mówiąc najogólniej, szkoła będzie skłaniała się bardziej ku formacji intelektualnej, a parafia – ku duchowej.
Czy wszystkie parafie archidiecezji warmińskiej muszą wprowadzić katechezy parafialne?
Program zakłada, że katecheza powinna być systematycznie prowadzona we wszystkich parafiach archidiecezji warmińskiej, począwszy od roku szkolnego 2015/2016. Powinna objąć dzieci i młodzież z podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.