Hiszpania: przypomnienie chrztu Indian w Barcelonie

Barcelona to pierwsze chrześcijańskie miasto, które zasiało ziarno wiary w Ameryce Łacińskiej – przypomniała ostatnio tamtejsza archidiecezja.

Sześciu Indian, którzy przybyli z Nowego Świata z Krzysztofem Kolumbem, zostało ochrzczonych w gotyckiej chrzcielnicy katedry barcelońskiej w obecności Izabeli i Ferdynanda, noszących tytuł „Królów katolickich”.

O całym wydarzeniu przypomina specjalna tablica przy wejściu do katedry: „W miesiącu kwietniu 1493 r., w obecności króla Ferdynanda i jego syna Jana, w sercu katedry pierwszych sześciu Indian przybyłych z Ameryki, przywiezionych przez Krzysztofa Kolumba, odrodziło się przez chrzest”. Jednak choć co do samego faktu nie ma wątpliwości, data wydarzenia jest błędna – zwraca uwagę archidiecezja barcelońska. W tym czasie król Ferdynand leczył się z odniesionej rany. Sam Kolumb wrócił właśnie w kwietniu 1493 r., a jego odkrycie wywołało wielką debatę w Salamance na temat praw Indian. Uczone dyskusje uznały ostatecznie Indian za równych w prawach z Hiszpanami. Dało to początek aktualnemu prawu międzynarodowemu. Równość dotyczyła także religii. Królowa Izabela pozwoliła Indianom przyjąć chrzest, ale dopiero po dwuletnim przygotowaniu. Nie pozostali oni jednak w Barcelonie. „Wrócili do swojego kraju i zostali misjonarzami. W ten sposób Barcelona stała się pierwszym miastem chrześcijańskim, które zasiało ziarno w Nowym Świecie, gdzie język i prawa dała Hiszpania” – podkreśla archidiecezja barcelońska.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8