Barcelona to pierwsze chrześcijańskie miasto, które zasiało ziarno wiary w Ameryce Łacińskiej – przypomniała ostatnio tamtejsza archidiecezja.
Sześciu Indian, którzy przybyli z Nowego Świata z Krzysztofem Kolumbem, zostało ochrzczonych w gotyckiej chrzcielnicy katedry barcelońskiej w obecności Izabeli i Ferdynanda, noszących tytuł „Królów katolickich”.
O całym wydarzeniu przypomina specjalna tablica przy wejściu do katedry: „W miesiącu kwietniu 1493 r., w obecności króla Ferdynanda i jego syna Jana, w sercu katedry pierwszych sześciu Indian przybyłych z Ameryki, przywiezionych przez Krzysztofa Kolumba, odrodziło się przez chrzest”. Jednak choć co do samego faktu nie ma wątpliwości, data wydarzenia jest błędna – zwraca uwagę archidiecezja barcelońska. W tym czasie król Ferdynand leczył się z odniesionej rany. Sam Kolumb wrócił właśnie w kwietniu 1493 r., a jego odkrycie wywołało wielką debatę w Salamance na temat praw Indian. Uczone dyskusje uznały ostatecznie Indian za równych w prawach z Hiszpanami. Dało to początek aktualnemu prawu międzynarodowemu. Równość dotyczyła także religii. Królowa Izabela pozwoliła Indianom przyjąć chrzest, ale dopiero po dwuletnim przygotowaniu. Nie pozostali oni jednak w Barcelonie. „Wrócili do swojego kraju i zostali misjonarzami. W ten sposób Barcelona stała się pierwszym miastem chrześcijańskim, które zasiało ziarno w Nowym Świecie, gdzie język i prawa dała Hiszpania” – podkreśla archidiecezja barcelońska.
Wszystkich prosimy o uszanowanie niepolitycznego i duchowego charakteru tego miejsca.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.