Wzór amerykańskiej ewangelizacji peryferii

„Protagonistą nowej wiosny ewangelizacyjnej” w Ameryce Północnej nazwał Ojciec Święty bł. Junipera Serrę w homilii wygłoszonej w Papieskim Kolegium Północnoamerykańskim na wzgórzu Janikulum koło Watykanu.

Papież przewodniczył tam Mszy w ramach dnia refleksji przed kanonizacją „równoważną” tego hiszpańskiego franciszkanina z XVIII wieku, której dokona 24 września w Waszyngtonie podczas swej podróży do Stanów Zjednoczonych.

Papież przypomniał, że kiedy bł. Juniper prowadził tam ewangelizację, na rozległe tereny tego kraju już od dwóch stuleci docierali misjonarze z Hiszpanii – jeszcze na długo przed przybyciem tam na początku XVII wieku (1620) pierwszych kolonistów angielskich. Wzorem apostołów, o których słyszymy w dzisiejszym pierwszym czytaniu z Dziejów Apostolskich, głosił on Ewangelię, pełen radości i Ducha Świętego.

„Taka gorliwość pobudza nas, jest dla nas wielkim wyzwaniem! – zaznaczył Franciszek. – Ci uczniowie-misjonarze, którzy spotkali Jezusa, Syna Bożego, a przez Niego poznali miłosiernego Ojca i prowadzeni łaską Ducha Świętego wyruszyli ku peryferiom geograficznym, społecznym i egzystencjalnym, by dać świadectwo miłości – to oni rzucają nam wyzwanie! Czasem analizujemy skrupulatnie ich zalety, a przede wszystkim ograniczenia i niedostatki. Stawiam sobie jednak pytanie, czy dzisiaj umiemy odpowiedzieć z tą samą wielkodusznością i taką samą odwagą na powołanie Boga, który wzywa nas do pozostawienia wszystkiego, aby Go adorować, iść za Nim, odnaleźć Go w twarzach ubogich. Aby głosić Go tym, którzy nie znają Chrystusa, a zatem nie czują się objęci Jego miłosierdziem. Świadectwo brata Junipera przypomina nam, byśmy dali się osobiście zaangażować w misję kontynentalną, która ma swe korzenie w Evangelii gaudium”.

Ojciec Święty przypomniał też jego głęboką pobożność maryjną. Szerzył on na całym kontynencie kult Matki Bożej z Guadalupe, czczonej tam odtąd jako jego patronka. Ponadto Papież zwrócił uwagę, że bł. Juniper, będący jednym z „ojców założycieli” Stanów Zjednoczonych, wpisuje się w poczet bardzo licznych mężczyzn i kobiet, którzy dawali w Ameryce świadectwo świętości.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9