Chrońmy młodych przed ekstremistami

Ekstremiści znajdują dziś wśród młodych podatny grunt dla swych ideologii. Potrzeba zatem zaangażowania rodzin, rządów i religii, by przeciwstawić się ich nachalnej rekrutacji. Mówił o tym na forum oenzetowskiej Rady Bezpieczeństwa abp Bernardito Auza.

Papieski dyplomata podkreślił, że różnego rodzaju kryzysy, począwszy od tożsamości a skończywszy na gospodarce, otwierają młodych na argumenty ekstremistów. Sprzyjającym czynnikiem okazuje się również globalizacja i rozwój nowych technik komunikacji.

Zdaniem obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ, aby ustrzec młodych przed rekrutacją ekstremistów, potrzebne są działania na różnych szczeblach. W pierwszym rzędzie należy wesprzeć rodzinę w jej staraniach o wychowanie dzieci do dialogu i poszanowania innych. Rządzący z kolei powinni się wystrzegać blokowania publicznej debaty. Ukrywanie problemu przynosi skutki odwrotne do zamierzonych. Natomiast popieranie publicznej dyskusji stwarza przestrzeń, w której młodzi mogą dać ujście swej frustracji i włączyć się w kształtowanie polityki państwa. Abp Auza podkreślił też istotną rolę religii. Próba jej minimalizowania przez rządzących czy oświatę sprawia, że młodzi czują się wykorzenieni i zepchnięci na margines, co otwiera ich z kolei na argumenty ekstremistów. Ci ostatni często odwołują się do wypaczonych wartości religijnych i kulturowych, by zwieść młodych ludzi. Dlatego zwierzchnicy religijni muszą zdecydowanie potępić tych, którzy oddzielają wiarę od rozumu oraz wykorzystują religię, by uzasadniać stosowanie przemocy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • CYnick
  26.04.2015 09:26
  CYnick
  Niestety ilustrujące zdjęcie sugeruje, jakoby nas, Polaków ten problem nie dotyczył. Już lepiej nie ilustrować w ogóle. Czy ekstremizm, to od razu broń palna? A może to SŁOWO...?
 • zaba na rowerze
  26.04.2015 18:49
  No to zaczną jak zawsze Katolicy szukając ekstremistów w kościele. I w piękny, ekumeniczny sposób nie dostrzegając ich w innych wyznaniach.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9