Abp Auza: Stabilności społecznej nie buduje się na indywidualizmie

Wspólnego dobrobytu nie można osiągnąć egoizmem, a stabilności społeczeństwa nie da się oprzeć na indywidualizmie. Jedno i drugie rodzi się z kultury solidarności.

To jedna z tez, którą przedstawił abp Bernardito Auza podczas 48 Sesji Komisji ds. Ludności i Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posiedzenie odbyło się w Nowym Jorku i przebiegało pod hasłem: „Świadomość przyszłości, której chcemy: integracja problemów ludnościowych w zrównoważonym rozwoju, w tym planów rozwojowych po roku 2015”.

Stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ zauważył, że ludzkość w sposób naturalny pragnie się rozwijać. To przecież oznaka postępu społecznego. Głównym zatem wyzwaniem stojącym przed projektem rozwoju świata po roku 2015 będzie poprawa jakości życia obecnego pokolenia, w tym zapewnienie wszystkim równego dostępu do istniejących zasobów, likwidacja ubóstwa, przyjęcie zrównoważonych wzorców konsumpcji i lepsza ochrona środowiska.

Zdaniem watykańskiego dyplomaty zbyt mocno skoncentrowani jesteśmy na wzroście liczby ludności jako przeszkodzie w rozwoju.  Problemem jednak nie jest sam wzrost zaludnienia, ale potrzeba tworzenia odpowiednich programów stymulujących zatrudnienie, zapewnienie inwestycji w sektorze podstawowych usług publicznych, wspieranie dobrego gospodarowania zasobami czy transfer nowych technologii do krajów rozwijających się. Delegacja watykańska chciałaby uniknięcia nałożenia się na siebie interesów politycznych i subtelnych form przymusu, które nie respektują systemów wartości poszczególnych narodów i społeczeństw.

Abp Auza zwrócił także uwagę na spadek dzietności w połączeniu z mniejszą śmiertelnością w krajach rozwiniętych. Związane z tym powiększenie obciążeń socjalnych i zdrowotnych powoduje często sytuację, na której negatywne skutki najbardziej narażone są osoby starsze i młodzież. Stąd też niezbędne jest wspieranie takich działań, które będą miały na celu zwiększanie liczby miejsc pracy dla ludzi młodych, a także umacnianie instytucji rodziny.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9