Włączyć wolność religijną do priorytetów unijnej polityki obrony praw człowieka – ten postulat przedstawił abp Jean-Claude Hollerich, który przewodniczy Konferencji „Iustitia et Pax Europa”.
Jest ona siecią współpracy 30 katolickich komisji sprawiedliwości i pokoju działających na Starym Kontynencie. Arcybiskup Luksemburga spotkał się ze specjalnym przedstawicielem Unii Europejskiej ds. praw człowieka Stavrosem Lambrinidisem.
Abp Hollerich przypomniał o nasilających się w wielu krajach świata prześladowaniach ze względu na wyznawaną wiarę. Zaznaczył, że istnieje niepokojąca tendencja do przemilczania tego rodzaju nadużyć i sprowadzania wolności religijnej do swobody wypowiedzi. Dlatego, zdaniem luksemburskiego hierarchy, troska o ten rodzaj wolności oraz ochrona mniejszości religijnych powinna znaleźć należne miejsce w europejskiej polityce promującej prawa człowieka. Wyrazem tego mogłoby być też zintensyfikowanie unijnego dialogu na ten temat z przedstawicielami Kościołów i wspólnot religijnych. Przewodniczący Konferencji „Iustitia et Pax Europa” przypomniał też, że promowanie praw człowieka w edukacji zostało uznane za „skuteczne narzędzie przeciwdziałania ekstremizmowi i przemocy o charakterze religijnym”.
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.