Nie możemy dać się zastraszyć

Jedyną drogą budowania przyszłości jest dialog, w tym międzyreligijny.

Nie możemy dać się zastraszyć – apelują biskupi Francji po udaremnieniu przez policję zamachów na dwa katolickie kościoły w Paryżu. Przypominają jednocześnie, że jedyną drogą budowania przyszłości jest dialog, w tym międzyreligijny. Francuski episkopat zauważa zarazem, że w obecnej sytuacji nie ma potrzeby zaostrzania kontroli wokół kościołów, które, jak podkreśla, zgodnie z duchem chrześcijaństwa muszą pozostać miejscami gościnnymi i otwartymi. Po styczniowych zamachach na redakcję Charlie Hebdo pod szczególnym nadzorem znajduje się we Francji 178 katolickich miejsc kultu, z ponad 45 tys. wszystkich istniejących w tym kraju.

„Nie ugniemy się pod koncepcją świata, który chce z nas zrobić wrogów” – podkreśla metropolita Paryża. Kard. André Vingt-Trois zauważa jednocześnie, że zamachowcom zależy nie tylko na ataku na religię, ale przede wszystkim na podważeniu wizji człowieka i życia wspólnotowego. Paryskie kościoły, które miały paść ofiarą zamachów, odwiedził premier Francji. Zapewnił, że służby specjalne mają pod szczególnym nadzorem chrześcijańskie, żydowskie i islamskie miejsca kultu, prowadząc zarazem ścisłą kontrolę ludzi podejrzewanych o kontakty z islamskimi fundamentalistami.

Niedoszły zamachowiec jest pochodzenia francusko-algierskiego, ma 24 lata, a do Francji przybył w 2009 r. Zarówno jego, jak i jego rodzinę stale obserwowano i wielokrotnie przesłuchiwano, gdyż niektórzy jej członkowie byli znani policji z sympatii do radykalnego islamu. Sam zatrzymany zamierzał po zamachu wyjechać do Syrii, aby tam włączyć się w działalność dżihadystów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9