Nie możemy pogodzić się z tym, żeby te dramatyczne wydarzenia były zwykłymi wiadomościami, które ustępują miejsca następnym. W ten sposób hiszpańska Caritas zareagowała na śmierć 400 osób, które utonęły w Morzu Śródziemnym.
Hiszpańska Caritas wypowiedziała się w kategorycznym tonie w związku z utonięciem w Morzu Śródziemnym 400 imigrantów, także nieletnich. „Nie chcemy ani nie możemy przyzwyczaić się do tych faktów – czytamy w komunikacie. – Każda z tych 400 osób miała imię i rodzinę. Miała swoją własną historię i marzenia. Były to istoty ludzkie takie jak my, jedyne i niepowtarzalne. Jako wierzący nie możemy zapomnieć, że były one naszymi braćmi i siostrami”. Nie ma nic bardziej obcego Ewangelii niż „kultura wykluczenia, która przenika dzisiaj nasze społeczeństwo“. Osoby, które utonęły, „były nieodzowne, aby budować społeczeństwo sprawiedliwe i braterskie, w jakie wierzymy” – podkreśla hiszpańska Caritas.
Dzisiaj wieczorem odbędzie się w Madrycie czuwanie modlitewne w intencji osób wykluczonych społecznie. Organizują je już po raz trzeci katolickie organizacje Caritas, Iustitia et Pax, Manos Unida, Redes i CONFER. Domagają się one od polityków, aby podjęli konkretne środki na rzecz rozwoju rzeczywiście ludzkiego, który położyłby kres nierówności i niesprawiedliwości, jakie dotykają szczególnie osoby najsłabsze. Czuwanie modlitewne zostało zorganizowane w ramach szerszej akcji „Połącz się na rzecz sprawiedliwości“, która potrwa przez najbliższe tygodnie.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.