Rycerze apelują do arcybiskupa

Rycerze Kolumba apelują do abp. Józefa Michalika, by zrezygnował z obecności w sądzie podczas procesu, który wytoczyła mu feministka Małgorzata Marenin.

Podstawą powództwa są słowa abp. Michalika z października 2013 r., wypowiedziane podczas jubileuszu 90. urodzin kard. Henryka Gulbinowicza. Ówczesny przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski powiedział wtedy: „Wiele dziś się mówi i słusznie o karygodnych nadużyciach dorosłych wobec dzieci. Tego rodzaju zła nie wolno tolerować, ale nikt nie odważy się pytać o przyczyny, żadna stacja telewizyjna nie walczy z pornografią, z promocją fałszywej, egoistycznej miłości między ludźmi". Metropolita przemyski mówił wówczas także: "Nikt nie upomina się za dziećmi cierpiącymi przez brak miłości rozwodzących się rodziców, a to są rany bolesne i długotrwałe. Na naszych oczach następuje promocja nowej ideologii gender. Już kilkanaście najważniejszych uniwersytetów w Polsce wprowadziło wykłady z tej nowej i niezbyt jasnej ideologii, której programową radę stanowią najbardziej agresywne polskie feministki, które od lat szydzą z Kościoła i etyki tradycyjnej, promują aborcję i walczą z tradycyjnym modelem rodziny i wierności małżeńskiej”. Magdalena Marenin wniosła o przeprosiny w ogólnopolskiej gazecie oraz podczas kazania w niedzielę lub święto oraz wpłaty tysiąca złotych na Centrum Praw Kobiet.

Rycerze Kolumba z Rady Rzeszowskiej apelują do abp. Michalika, by zrezygnował z obecności na procesie.

- Władza sądownicza Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowana przez jednego z sędziów Sądu Okręgowego w Przemyślu postanowiła tym razem zaatakować katolików w Polsce. Taki jest wymiar zrealizowania przez ten sąd oczekiwań grupy radykałów, którzy nawet nie kryją tego, iż powództwo wytoczone przeciwko Arcybiskupowi Józefowi Michalikowi ma jedynie instrumentalny cel, zmuszenia Arcybiskupa, by osobiście stanął przed tym sądem.
Sędziowie w Polsce nie posiadają wyborczego mandatu do sprawowania swych funkcji. Jakość orzeczeń sądów, możliwość skutecznej ich kontroli, budzi zastrzeżenia bardzo wielu Polaków. Obecnie wymiar sprawiedliwości dodatkowo poczuł się upoważniony, by w imieniu Rzeczpospolitej dokonać redefinicji stosunku państwa do Kościoła - oświadczył w imieniu Rady Rzeszowskiej Rycerzy Kolumba Tomasz Kloc.
- Jako obywatele Rzeczpospolitej i jednocześnie katolicy protestujemy przeciwko próbom podporządkowywania Kościoła państwu przez uroszczenie tego ostatniego do kontrolowania treści kazań wygłaszanych w świątyniach. Zaistniała sytuacja powinna stanowić sygnał dla wszystkich świeckich, do
podjęcia stosownych działań w sferze publicznej. Zwracamy się jednak z prośbą do Arcybiskupa Józefa Michalika, by swą obecnością w sądzie nie potwierdzał legalności działania sądu w tym trybie. Pozwalamy sobie prosić Księdza Arcybiskupa, by nie czynił groźnego precedensu stawienia się przed sądem powszechnym w celu tłumaczenia się z treści kazania. Wiodłoby to do niedopuszczalnego podporządkowania Kościoła władzom
państwowym, a sferze świeckiej oznaczałoby przywrócenie cenzury - ostrzegają Rycerze Kolumba.

Na potwierdzenie swego stanowiska dodają wypowiedzi Małgorzaty Marenin i prof. Jana Hartmana.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Velario
  25.03.2015 17:56
  Rycerze Kolumba, żeby nie wpuścić ks. arcybiskupa w przysłowiowe maliny, powinniście jednak uprzedzić go jednocześnie o treści art. 339 k.p.c.:
  "Jeżeli pozwany nie stawił się na posiedzenie przeznaczone na rozprawę (...) sąd wyda wyrok zaoczny (par. 1). W tym przypadku przyjmuje się za prawdziwe twierdzenie powoda o okolicznościach faktycznych przytoczonych w pozwie (...) (par. 2).
  Chyba, że chodzi Wam o psikusa na prima aprilis:)
 • Kael
  25.03.2015 18:22
  Uczciwosc nakazywalaby podac calosc cytatu abpa Michalika "Abp Józef Michalik zasugerował, że za pedofilię w Kościele winę ponoszą rozwiedzeni rodzice i feministki. "To one walczą o to, żeby w szkołach i przedszkolach wygaszać w dzieciach poczucie wstydu, a nawet o to, żeby mogły decydować o zmianie swojej płci. Niewłaściwa postawa często wyzwala się, kiedy dziecko szuka miłości. Ono lgnie, zagubi się i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga" - mówił." http://m.tokfm.pl/Tokfm/1,110218,17557050,Proces_abp__Michalika___Chodzi_o_to__by_zamknac_Kosciolowi.html I chodzi wlasnie o to ostatnie zdanie. Jakoby pedofilii najpierw byly winne feministki, bo maca dzieciom w glowach, a potem same "zagubione" dzieci. Najmniej ksieza tacy jak np Wojciech G.
 • agnostos
  26.03.2015 05:42
  agnostos
  No to mamy kolejna organizację katolicką, która kwestionuje porzadek pawny RP. Pozwany abp. Michalik powinien stawić się przed sądem z szacunku do prawa państwa polskiego, które podpisało konkordat z SA. A konkordat stwierdza, że obywatel RP w sprawach świeckich podlega polskim sądom. Nie jest przecież dyplomatą SA.
  Swoja drogą za tak kuriozalnie bezpodstawne oskarżenia wobec feministek i dzieci powinien odpowiadać publicznie. Myślę, że się przygotuje i nie będzie sie wykręcał, bo mu to słabo wychodzi, tylko przeprosi.
 • acton
  27.03.2015 07:35
  Stawianie biskupa przed sądem za to co powiedzial jako kaplan i to w kosciele jest absolutnym skandalem. To proba nałożenia knebla na naukę Kosciola, jak i ponizenia tak samego biskupa jak i kaplanow w ogole. Nie wchodzę juz w szczegóły czy ta osoba byla czy nie w kosciele gdy poczuła sie "dotknieta." Rzecz w tym, ze biskupa winno byc stac na obywatelskie nieposłuszenstwo, gdy w grę wchodzi misja Koscioła. Niech tak sitwa przy wladzy wsadzi go nawet do więzienia, ale kto jak nie duchowni winny prowadzic wiernych w sluzbie Chrystusowi? Skandal z tym zwiazany moze otworzy oczy wielu i pomoże nam sie pozbyc tych falszywych "przedstawicieli" narodu, obecnie sprawujacych władzę.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11