Co może nam dać Rosja?

Przerażające, jak miłość do własnego narodu może zaślepiać.

Czytam i własnym oczom nie wierzę. Co wygadywał patriarcha Moskwy w Kaliningradzie. Wkładu Związku Radzieckiego (niech będzie i Rosji) w pokonanie hitlerowskich Niemiec oczywiście nie neguję, ale nieśmiało bym zauważył, że przez pierwsze półtora roku trwającej od września 1939 roku II wojny światowej był on jego sojusznikiem. Odejście od zasad kolonializmu? Nie no, Rosja czy potem Związek Radziecki nie anektowały terytoriów zamorskich. Tylko się trochę rozpychały na sąsiadów. W związku z II wojną światową rozszerzył swoje państwo o Litwę, Łotwę, Estonię, pół przedwojennej Polski, Ukrainę Zakarpacką, Besarabię, kawałek Finlandii i Niemiec – okręg kaliningradzki właśnie – o zdobyczach na Dalekim Wschodzie już nie mówiąc. Gdy do tego dodać iluzoryczną niepodległość państw dawnego bloku wschodniego obraz jest jeszcze bardziej ponury.

Nie neguję, że Rosja mogłaby wiele Zachodowi dać. Mogłaby, ale nie daje. Mogłaby, gdyby umiała powstrzymać tę swoją nieznośną wadę narzucania innym swoich porządków. Bo póki co przez eksport komunizmu dała świat nieludzki system ucisku i pogardy dla człowieka, owocujący między innymi niewiele różniącymi się od hitlerowskich obozami śmierci. Przez rozpychanie się na nie swoje terytoria dała masowe przesiedlenia, okupione łzami i śmiercią wielu niewinnych ludzi. Teraz zaś, z błogosławieństwem patriarchy Moskwy, zbrojnie narzuca swoją zwierzchność tym, którzy nie chcą iść z nią ramię w ramię. A tych, którzy protestują, straszy usmażeniem w ogniu atomowej pożogi. Faktycznie, Rosja ma wiele do zaoferowania Zachodowi. Słusznych rozmiarów pański bucior na zgiętym karku niewolników.

I mógłby patriarcha Cyryl naiwnie myśleć, że to wszystko w duchu chrześcijańskiej miłości dla bliźnich, którzy - jak dzieci - nie wiedzą co dla nich dobre, gdyby nie ostatni film, w którym prezydent Putin między innymi przyznaje: kłamaliśmy w sprawie aneksji Krymu. Wbrew temu, co mówiłem zielone ludziki to byli nasi żołnierze, którym wydałem stosowny rozkaz, a przyłączenie Krymu do Rosji było już przesądzone zanim odbyło się referendum w tej sprawie. Jako człowiek wykształcony i uduchowiony patriarcha Cyryl pewnie wie, że ludzi i sprawy trzeba oceniać po owocach. I wie też, od kogo pochodzi kłamstwo. Zwłaszcza takie, które jednocześnie o kłamstwo oszczerczo oskarża tych, którzy mówią prawdę.

Wszyscy kiedyś staniemy przed trybunałem Boga. O to jak rozsądzi sprawy między Rosją a innymi narodami jestem jednak spokojny. Wiem, że niemiła Mu jest buta pyszałków.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • warrior
  19.03.2015 06:57
  A nie przyszło Panu Redaktorowi do głowy, że to nie jest żadne zaślepienie, tylko że oni po prostu SĄ TAK UCZENI? Dla nich II Wojna (przepraszam, Wojna Ojczyźniania) zaczęła się w połowie 1941 roku - podobnie, jak wg Amerykanów stało się to pół roku później, ale przecież naszych umiłowanych sojuszników (a w rzeczywistości pierniczonego żandarma świata, który na całej ziemi chce wprowadzić swój ład i porządek) nie będziemy się o to czepiać, skąd. Ruskich będziemy, bo to propaganda i pranie mózgu. I negowanie prawdy historycznej.

  Nie przyszło Panu Redaktorowi do głowy, że każdy naród, każde państwo posiada coś takiego jak racja stanu i zgodnie z nią wychowuje swoich obywateli? Anektowanie kolejnych terytoriów przyległych i mówienie o tym to zaślepienie, ale już "Polska mesjaszem narodów" albo współudział w kolonizacji Zatoki Perskiej jest ok, prawda? Rozbiory to barbarzyństwo, ale zbrojne wypady na Kijów czy Grody Czerwińskie były w porządku, tak? Nazywanie polskich partyzantów z okresu II Wojny bandytami było nieludzkie, ale mówienie tak samo o talibskich bojownikach to sama prawda, nie?

  "O to jak rozsądzi sprawy między Rosją a innymi narodami jestem jednak spokojny". Widzę, że Pan Redaktor już dokładnie zaplanował przebieg Sądu i stosunek Pana Boga do poszczególnych jednostek (czy to indywidualnie, czy grupowo) temuż Sądowi podlegających. Tylko czy z samym Panem Bogiem już Pan to skonsultował? On o tym wie? Bo ja jestem dziwnie spokojna, że Jego myśli nie są naszymi myślami ani Jego drogi drogami naszymi. I że przede wszystkim jest miłosierny.

  PS. Z głębi serca zalecam poćwiczenie interpunkcji... Przecinki nie gryzą! O: ,,,,,,,,,,,,,,,,, - i wie Pan, nie wybuchła mi klawiatura!
 • Andrzej_Macura
  19.03.2015 10:15
  Andrzej_Macura
  Odpowiadam

  1. Nie rozumiem czemu pisanie o zaślepieniu patriarchy Rosji i Rosjan miałoby być przeciwstawne do tego, że "ONI SĄ TAK UCZENI". Człowiek swój rozum ma a i różne opracowania są dziś łatwo dostępne. Ludzie wykształceni na pewno nie mają problemów z dojściem do odpowiednich materiałów.

  2. Rozumiem, że każdy naród ma jakąś tam swoją rację stanu. Wcale nie mówię, że Polacy są niewiniątkami. Oceniam tę racje stanu z perspektywy chrześcijańskiej. I wykazuję, że jest sprzeczna z uczciwym podejściem do innych narodów, a także z Ewangelią.

  Nie jestem specjalnie zaślepiony miłością do swojej ojczyzny. Widzę na naszym podwórku sporo zła. Ale zwracam też uwagę, że pisząc o zbrodniach Rosji nie wracałem nawet do XIX wieku, a Pan tu wyjeżdża z wiekiem XI. I choć nie popierałem udziału Polski w misji w Iraku zwracam uwagę, że była ona w dużej mierze misją stabilizacyjna, nie okupacją. Spora różnica.

  3. Może Pan sobie kpić, ze zaplanowałem Panu Bogu sąd ostateczny. Ja po prostu mam sumienie. I ono mi pozwala odróżniać dobro od zła. nie mam wątpliwości, ze wciąganie krajów w wojnę, które zawsze niosą śmierć, głód i zniszczenie w imię realizacji swoich narodowych ambicji jest zawsze złe. Pan uważa inaczej?

  A jeśli to mało, to radze zajrzeć do Katechizmu i zobaczyć czego Kościół uczy o wojnie sprawiedliwej. I już wszystko będzie jasne.

  PS. Stawianie przecinków przećwiczę. Stawiam ich mało, bo niektórzy maja pretensję, ze stawiam ich za dużo. Ale radzę sprawdzić, czy ta Pana rada pochodzi z głębi serca czy raczej z głębi wypełnionej żołcią wątroby.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11