Białoruś oczekuje Papieża

Cztery dni trwała wizyta watykańskiego sekretarza stanu na Białorusi (12-15 marca). Kard. Pietro Parolin odbył szereg spotkań na wysokim szczeblu z władzami tego kraju.

Cztery dni trwała wizyta watykańskiego sekretarza stanu na Białorusi (12-15 marca). Kard. Pietro Parolin odbył szereg spotkań na wysokim szczeblu z władzami tego kraju. Podczas pobytu w Mińsku wziął też udział w ogólnokrajowym wielkopostnym czuwaniu młodzieży, na które przybyło ponad tysiąc osób. Młodzi powitali go słowami: „Białoruś oczekuje Papieża” i „Bóg żyje na Białorusi!”. Tamtejszy Kościół liczy, że podróż kardynała sekretarza stanu zaowocuje wzrostem wiary i otworzy drogę do wizyty w tym kraju Papieża Franciszka. Mówi przewodniczący białoruskiego episkopatu bp Aleksander Kaszkiewicz:

„Kościół katolicki na Białorusi jest bardzo wdzięczny za to, że w tych dniach odbyła się wizyta watykańskiego sekretarza stanu. To najbliższy współpracownik Ojca Świętego. Przyjechał z wielką misją i – jak sam powiedział – to tak jakby torował drogę dla Papieża Franciszka. Przyjechał, by bliżej zapoznać się z działalnością Kościoła katolickiego, który – jak wiadomo – przez wiele dziesięcioleci bardzo wycierpiał, a dziś powoli odradza się. Patrzymy na to z wielką nadzieją i modlimy się, by wiara – szczególnie w młodym pokoleniu – rosła, rozwijała się i promieniowała na innych. Jeśli chodzi o kraje byłego Związku Radzieckiego, to Białorusi Papież jeszcze dotąd nie odwiedził, ale z wielką nadzieją modlimy się o to i oczekujemy na przyjazd Ojca Świętego” – powiedział bp Kaszkiewicz.

W czasie czuwania z młodzieżą kard. Parolin zaznaczył, że naród białoruski jest znany ze swojej życzliwości i pokory. Zachęcał młodzież, by pozostawała wierna wartościom. „Powinniście wybrać, tak jak kiedyś lud Izraela wybrał Boga, a nie jakichś idoli. Od odpowiedzi zależy wasza przyszłość i przyszłość waszego kraju – mówił watykański hierarcha. – Tylko ludzie, którzy wierzą w wysokie wartości i chcą je osiągnąć, są prawdziwy obywatelami i dopomagają swojemu krajowi iść do przodu, do lepszej stabilnej przyszłości”.

W ostatnim dniu swojej wizyty przedstawiciel Stolicy Apostolskiej spotkał się z wiernymi w mińskiej archikatedrze, gdzie przewodniczył Mszy z udziałem dzieci ze wszystkich katolickich parafii stolicy. W kazaniu kard. Parolin zaznaczył, że dzieci to najcenniejsze z wszystkiego co mamy. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej obiecał modlitwę w intencji wszystkich dzieci Białorusi, by bezpiecznie budowały swoją przyszłość z nadzieją i miały odwagę żyć do końca bez obawy o wewnętrzną pustkę. „Niech Bóg będzie zawsze ich siłą, a one niech swoją obecnością ożywiają Kościół i tworzą naród wolnych, uczciwych, zaangażowanych i pełnych entuzjazmu ludzi”– zaznaczył hierarcha.

Oficjalna wizyta kard. Parolina zakończyła się 15 marca br.  Białoruś oczekuje owoców tej drugiej z kolei w jej współczesnej historii wizyty watykańskiego sekretarza stanu. Ma nadzieję, że zaowocuje ona wzrostem wiary w Kościele katolickim i umocnieniem stosunków białorusko-watykańskich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11