25 milionów osób oczekiwanych w Rzymie

25 milionów pielgrzymów może przyjechać do Rzymu w czasie zapowiedzianego przez papieża Nadzwyczajnego Roku Świętego dedykowanego miłosierdziu - szacują władze miejskie. Decyzja Franciszka wywoła radość w branży turystycznej i w handlu.

Wieczne Miasto jest przygotowane na przyjęcie ogromnej liczby pielgrzymów - natychmiast zapewniły władze.

Jubileusz Miłosierdzia rozpocznie się 8 grudnia br. i zakończy 20 listopada 2016 roku.

Natychmiast po rozpowszechnieniu słów papieża federacja rzymskich hotelarzy ogłosiła, że z tej okazji należy oczekiwać wzrostu liczby pielgrzymów i turystów co najmniej o 15 procent.

Nieoczekiwana decyzja Franciszka, utrzymywana w tajemnicy do ostatniej chwili, wywołała duże zaskoczenie wśród przedstawicieli zarządu miasta. Władze zapewniają, że dołożą wszelkich starań, by Rzym był bezpieczny i czysty oraz aby skuteczne okazały się wszystkie działające w nim służby. Podkreślają, że będą korzystać z doświadczeń z obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 za pontyfikatu Jana Pawła II, gdy do Wiecznego Miasta przyjechały na jego liczne uroczystości miliony ludzi z całego świata.

Liczbę oczekiwanych obecnie 25 milionów ludzi obliczono na podstawie danych sprzed 15 lat, zwiększonych - jak wyjaśniła Ansa - o tzw. efekt Franciszka, czyli jego olbrzymią popularność wśród wiernych.

Burmistrz Ignazio Marino oświadczył: "Rzym jest gotowy jako gospodarz tego wydarzenia o zasięgu światowym, tak jak to było przy okazji kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II 27 kwietnia 2014 roku".

Przygotowania do Roku Świętego, jak zapowiedziano, będą skoncentrowane głównie na kwestiach bezpieczeństwa, bo - jak przypomniał minister spraw wewnętrznych Włoch Angelino Alfano - decyzja papieża została ogłoszona w "trudnym momencie zarówno w kraju, jak i na świecie". W ten sposób odniósł się do zagrożenia terrorystycznego i pogróżek kierowanych przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego pod adresem Rzymu, gdzie na ulice i w miejsca o strategicznym znaczeniu skierowano ostatnio dodatkowych 500 policjantów.

Duże nadzieje z masowym napływem pielgrzymów wiąże stołeczna Izba Handlu i Usług. Przedstawiciele tej branży, cytowani przez media, mówią: "kryzys jest bardzo ciężki, Jubileusz może pomóc go rozwiązać".

Entuzjazm władz i branży turystyczno-handlowej studzi prężna włoska organizacja obrony praw konsumentów Codacons. "Rzym nie jest gotowy, skutki tego będą katastrofalne dla mieszkańców, bo zapanuje całkowity chaos" - podkreśliło stowarzyszenie w komunikacie. Wypunktowało największe bolączki miasta; permanentny chaos komunikacyjny i paraliż na ulicach, do którego dochodzi z powodu każdej ulewy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • sorcier
  14.03.2015 11:01
  sorcier
  "Roku (...) DEDYKOWANEGO miłosierdziu" - ech..., Henryk Sienkiewicz z Bolesławem Leśmianem w grobach się przewracają.
 • Maciej1
  14.03.2015 12:22
  Oczywiście że wywołała radość w branży turystycznej i handlu. Najlepiej zbijać kasę na mamonie. A miłosierdzie to tylko dobra okazja do interesów. A gdzie ubóstwo o które tak głośno woła papież Franciszek?
  Aby uzyskać odpusty z racji Roku Świętego nie trzeba będzie przyjechać do Rzymu!
 • jj
  27.03.2015 11:35
  Burmistrz Ignazio Marino oświadczył: "Rzym jest gotowy jako gospodarz tego wydarzenia o zasięgu światowym, tak jak to było przy okazji kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II 27 kwietnia 2014 roku" Koń by się uśmiał przecież organizacja kanonizacji to była jakaś kpina nie mówiąc już o wprost chamstwie włoskich służb porządkowych którzy pielgrzymów zwłaszcza z Polski traktowali jak zło konieczne. Znam j.włoski i ich komentarze były fatalne lub moze raczej prostackie. Mam nadzieje ze wyplywaly z glupoty a nie zlosliwosci itp. Pozdrawiam wszystkich pielgrzymów ;)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9