Wybrany i ustanowiony biskupem

Długoletni pasterz wspólnoty ewangelickiej w Świdnicy został biskupem diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP.

Biskup Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP przewodniczył obrzędowi "konsekracji i wprowadzenia w urzędowanie biskupa diecezjalnego Diecezji Wrocławskiej". 7 marca uroczystość odbyła się w jednym z najbardziej znanych kościołów wspólnoty luterańskiej: w Kościele Pokoju w Świdnicy. 

Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo (główny kościół diecezji znajduje się we Wrocławiu). Nowy biskup w 1986 r. w tej właśnie świątyni był ordynowany i pełnił w niej urząd wikariusza, administratora a wreszcie, od 1992 r., proboszcza. Biskup Waldemar Pytel w latach 2002-2009 był członkiem Rady Synodalnej, a następnie w latach 2009-2012 pełnił funkcję prezesa Synodu Kościoła. 

Obrzęd konsekracji rozpoczął się od procesjonalnego wejścia do kościoła. Po liturgicznym powitaniu (przez ks. Cezarego Królewicza) wszystkich zebranych powitał ks. Waldemar Szczugieł jako najstarszy duchowny luterańskiej Diecezji Wrocławskiej. W modlitwie kolekty odczytanej przez ks. Marcina Orawskiego, wierni modlili się m.in. – "Boże, Pasterzu ludu swojego, Ty wybrałeś swojego sługę ks. Waldemara Pytla biskupem diecezjalnym, aby przewodził Twojej owczarni we Wrocławskiej Diecezji naszej Jednoty i aby tam służył Tobie na chwałę". 

Po czytaniach biblijnych, ustępujący biskup, Ryszard Bogusz, poprosił bp. Jerzego Samca i innych obecnych biskupów, "aby zgodnie z tradycją Kościoła powszechnego i zwyczajem apostolskim dokonali przez modlitwę i włożenie rąk konsekracji ks. Waldemara Pytla na biskupa Kościoła Jezusa Chrystusa".

Następnie po prezentacji kandydata i wezwaniu Ducha Świętego, bp Ryszard Bogusz jako biskup-asystent I odczytał fragmenty z Ewangelii dotyczące posługi pasterskiej. Po nim bp Ragnar Persenius, biskup Uppsali, jako biskup-asystent II przypomniał inne teksty dotyczące posługi biskupiej na co biskup elekt odpowiedział wyznaniem wiary oraz ślubowaniem wierności i posłuszeństwa Jezusowi Chrystusowi "głowie jedynego, świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła oraz wierność nauce naszego Kościoła". 

Gestowi włożenia rąk towarzyszyła modlitwa zakończona wspólnym odmówieniem "Ojcze nasz". Ostatnim znakiem obrzędu było nałożenie krzyża biskupiego. – To godło męki i chwały naszego Pana Jezusa Chrystusa – mówił bp Jerzy Samiec. – Niech ten krzyż ciebie i wszystkich ludzi kieruje ku Jezusowi Chrystusowi, który za nas wszystkich umarł na krzyżu".

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, zarówno duchowni jak i świeccy. Wśród duchownych katolickich byli m.in. kard. Henryk Gulbinowicz, bp Ignacy Dec, bp Włodzimierz Juszczak, bp Adam Bałabuch i bp Marek Mendyk. 

Nowy ewangelicki biskup wrocławski urodził się w 1958 r. w Istebnej, jest mężem Bożeny i ojcem dwóch synów. Na biskupa został wybrany 25 października 2014 r. (40 głosami na 45) przez Synod Diecezji Wrocławskiej. Swój urząd będzie pełnił przez kadencję trwającą 10 lat, po której może być jeszcze tylko raz wybrany powtórnie. Oprócz obowiązków kościelnych, działa również w różnego rodzaju organizacjach społecznych, był Prezesem Świdnickiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych "Hospicjum", jest członkiem Rady Fundacji Krzyżowa. Otrzymał kilka odznaczeń szczególnie w dziedzinie ochrony dóbr kultury. 

Diecezja Wrocławska liczy sobie 15 parafii (m.in. niemieckojęzyczna) i 27 tzw. filiałów (wspólnot filialnych), w której posługę pełni 16 pastorów a jej terytorium obejmuje całą zachodnią część Polski (od Karpacza po Szczecin). 

 

 

 

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • _jasiek
  10.03.2015 20:06
  _jasiek
  Ktoś się tu zapiekł, żeby takie komunikaciki tu wciskać. Ceterum censeo Carthaginem delendam esse.
 • daniel8
  11.03.2015 21:18
  Byłem cierpliwy ale do czasu,na wielu forach pisałem o kościele i Bogu żle,pisałem bo znikąd ku... nie było pomocy.Dalej nie chce opisywać co sie wydarzyło.Postanowiłem ze polece do polski na dłużej,bo chciałem być w łagiewnikach na świecie miłosierdzia.BÓG KURWA NIECH SOBIE DO DUPY WSADZI SWOJE TEORIE I KURWA KOŚCIELNE KORPORACJE,BYŁEM JUZ NA TYM FORUM SKASOWAŁEM POPRZEDNIE POSTY ,BÓG NIE MA ZADNEJ MOCY I SIŁY NA ZIEMI I KURWA NIGDY NIE BEDZIE MIAŁ,SKURWYSYNY CZARNEJ KORPORACJI JEBANEJ MAFIA PIERDOLONA MA WŁADZE NA ZIEMI A NIE KURWA BÓG,PO JAKIEGO HUJA TAM POJADE SKORO BÓG NIE MOŻE ZADNEGO HUJA CHWYCIĆ ZA ŁEB I MU WPIERDOLIĆ BY SIE ODJEBAŁ OD MOJEGO ŻYCIA,KURWA NIE DOŚ.Ć ZE ZRE I IMIESZKAM W OBCYM KRAJU TO TE SKURWYSYNY JEBANE JESZCZE MNĄ MANIPULUJĄ ZASRANE KORPORACYJNE CIULE.PIERDOLE CAŁE ŁAGIEWNIKI I KURWA JEZUSA KTÓRY NIGDY NIE MIAŁ I NIE BEDZIE MIAŁ MOCY NA ZIEMI PIERDOLCIE SIE WSZYSTKIE KLERYKALNE CIULE,WYPIERDALAĆ Z MOJEGO ŻYCIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11