Trzy trójkąty

Pada, jest brzydka pogoda. Co zrobi mama Basińska? Zawiezie syna do szkoły. Co zrobi tata Basiński? Pozwoli dziecku "zginąć w deszczu".

- Mnie wtedy bierze szlag i mówię: "Jadzia, kolejny raz chcesz te dzieci chronić, ale właściwie przed czym?". Przed krzyżem - mówił dosadnie Darek Basiński, razem z żoną i Jackiem Borusińskim znani z Mumio.

Basińscy małżeństwem są od 15 lat, mają 4 dzieci. W środę byli gośćmi II debaty walentynkowej zorganizowanej przez KSM i Gaudeamus na UE w Katowicach. Razem z nimi o małżeństwie rozmawiali Magda Anioł-Szewczyk, wokalistka wykonująca z mężem, Adamem Szewczykiem, muzykę chrześcijańską. Małżeństwem są od 8 lat, mówią o sobie: "panna i kawaler z odzysku". Oboje są po orzeczeniu przez Kościół nieważności poprzednich małżeństw. Mają 5 dzieci (3 z poprzednich związków). Wśród zaproszonych gości byli także Gabriela i Wojciech Gąsiorowie, muzycy, twórcy zespołu GGDuo. Małżeństwem są od 4,5 roku, mają 2 dzieci.

Darek Basiński bez żadnych skrupułów przyznał, że wierzy tylko w małżeństwo zawierane w trójkącie: żona, mąż i Pan Bóg. Powiedział również, że mówiąc o małżeństwie, nie można nie mówić o krzyżu. - Od jakiegoś czasu robimy dzieciom znak krzyża na czole. Jasne, jest w tym pogańskie myślenie: zrobię ci znak krzyża, żebyś nie wpadł pod samochód. Ale ten znak krzyża tak naprawdę świadczy o czymś zupełnie innym. Znaczy: Panie Boże, Ty wiesz, co robisz - mówił, tłumacząc, że nawet jeśli w życiu chrześcijanina wydarzy się coś złego, to z Bożej perspektywy może to być dobre.

Mówiąc o małżeństwie, Basiński zwrócił uwagę na lenistwo i egoizm, z którymi na co dzień przychodzi mu się zmagać. Jego żona podkreśliła z kolei, że mimo iż Darek jest leniwy, a ona wcale nie jest tak idealna, jak jej się to wydawało przed zawarciem związku małżeńskiego, to Bóg sobie z tym radzi. Zaufania Mu małżonkowie uczą się m.in. dzięki formacji na Drodze Neokatechumenalnej. - Zaczęliśmy zauważać, że na Mszy św. Pan Bóg do nas mówi. Że to nie są tylko jakieś wybrane czytania, tylko że one mnie dotyczą. I na dodatek, czy ja tego chcę, czy nie, czy ja to rozumiem, czy nie, Bóg zmienia moje serce - przyznała Basińska.

Na Drodze Neokatechumenalnej są także Szewczykowie. Małżonkowie przyznali, że droga ich miłości do prostych nie należała. Oboje mają za sobą nieudane związki.

Jadzia Basińska namawiała młode kobiety, aby w przyszłości były… posłuszne swoim mężom. - My, kobiety naprawdę wiemy wszystko lepiej, ale, wbrew logice, słuchajcie waszych mężów - uśmiechała się, przyznając, że sama ma z tym ogromne problemy. Posłuszeństwo jednak wiele razy przyniosło rozwiązanie jej problemów. Chwilę później Darek wyjaśnił, na czym polega to posłuszeństwo. To branie przez mężczyznę odpowiedzialności za żonę, rodzinę, obrona jej przed uwagami teściowej itp.

Gąsiorowie przyznali, że w środowisku muzycznym, z którego wyrastają i w którym nadal się obracają, podjęcie decyzji o małżeństwie nie jest czymś łatwym. Przed sakramentalnym "tak" Gabrysię dodatkowo stopował strach przed utratą wolności czy rutyną małżeńskiego życia. Przyznała jednak, że to właśnie życie w rodzinie przynosi jej wolność. Gabrysia zwróciła uwagę na jeszcze jedną, dobrze z filmów znaną, rzecz: wielka, burzliwa miłość, ślub i… film się urywa. - A właśnie wtedy wszystko się zaczyna, w tym momencie filmy powinny się rozpoczynać - przekonywała.

Wojtek przyznał, że zawsze chciał mieć żonę, zresztą w tej intencji też się modlił. - Jak na razie nie żałuję - żartował.

Na koniec ks. Krzysztof Biela, moderator ds. nowej ewangelizacji, który razem z Agnieszką Skrzypczyk, dziennikarką Radia eM, prowadził debatę o małżeństwie, poprosił pary o życzenia dla młodych obecnych na sali oraz rekomendacje życia z Bogiem.

Darek Basiński odniósł się wtedy do znanego wszystkim pobożnego życzenia: "Życzę ci zdrowia, bo zdrowie jest najważniejsze", stwierdzając, że wcale tak nie jest. - Cudownie jest umierać u boku żony - mówił. I wersja dla kobiet: "Cudownie jest umierać u boku męża".

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10