Watykan: rozpoczął się konsystorz

Kwestie proponowanej reformy Kurii Rzymskiej to główny temat rozpoczętego dziś o godz. 9.00 w nowej auli synodalnej konsystorza Kolegium Kardynalskiego. Bierze w nim udział także 20 hierarchów, którzy w najbliższą sobotę zostaną formalnie włączeni do tego grona.

Otwierając obrady Ojciec Święty zaznaczył, że reforma Kurii Rzymskiej wymaga czasu, determinacji a nade wszystko współpracy wszystkich. Nie jest ona celem samym w sobie, lecz środkiem, by świadectwo życia chrześcijańskiego było mocniejsze. Ma sprzyjać większemu zharmonizowaniu prac poszczególnych dykasterii, bardziej efektywnej współpracy, w duchu synodalności i kolegialności. 

Natomiast już wcześniej media donosiły, że zasadniczy zarys zmian to połączenie niektórych papieskich rad, a także likwidacja niektórych z nich. Miały by natomiast powstać dwie ważne dykasterie. Jedna z nich będzie odpowiedzialna za kwestie związane z laikatem, rodziną i troską o poszanowanie życia ludzkiego, zaś druga zajmowała by się różnymi kwestiami społecznymi, łącząc co najmniej cztery papieskie rady: sprawiedliwości i pokoju, „Cor unum”, ds. duszpasterstwa służby zdrowia oraz migrantów. 

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, kard. Gianfranco Ravasi wypowiadając się dla portugalskiej agencji Ecclesia zdradził propozycje reform, jakie przedstawił w poniedziałek podczas rozmowy z Radą Kardynałów. Sprowadzają się one do utworzenia jednej dykasterii łączącej dotychczasowe kompetencje Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, Papieskiej Akademii Nauk, Muzea Watykańskie, Tajne Archiwum Watykańskie i Obserwatorium Astronomiczne. 

Z kolei kard. Wilfrid F. Napier z Durbanu w RPA w wywiadzie dla agencji CNS odniósł się do kwestii związanych z reformami ekonomicznymi. Nie krył, że istnieją pewne opory niektórych dykasterii dotychczas samodzielnie zarządzających swymi finansami i wyraził nadzieję, że osobisty autorytet Ojca Świętego je przełamie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6