Wspólne modlitwy oraz braterskie spotkania – tak w Polsce wyglądają obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W kościołach poszczególnych wyznań codziennie odbywają się nabożeństwa ekumeniczne.
„Jest więc okazja nie tylko do poznawania się, ale także do wymiany myśli – zwrócił uwagę ks. Ireneusz Lukas z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, dyrektor biura Polskiej Rady Ekumenicznej. – W Polsce piękną tradycją jest chociażby wymiana kaznodziejów. Podczas nabożeństw ekumenicznych, czasami podczas Mszy św. w Kościele katolickim, duchowni innych wyznań wygłaszają kazania. Jest to piękna tradycja, mająca już długą historię. To też jest osiągnięcie współpracy między Kościołami” – zauważył pastor Lukas.
Nabożeństwo centralne Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zaplanowano na najbliższą niedzielę 25 stycznia w katedrze opolskiej.
Natomiast jutro (20 stycznia) o godzinie 11:00 w Sali Synodalnej Centrum Luterańskiego przy ul. Miodowej 21 w Warszawie planowane jest podpisanie przez zwierzchników siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego apelu Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli. Udział w wydarzeniu wezmą:
Choć ukraińska młodzież częściej uczestniczy w pogrzebach niż weselach swoich rówieśników...
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).