W ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży pod Wawelem w 2016 r. powstaje specjalny program Aniołów Stróżów – studentów-przewodników, którzy zaopiekują się przybyłą młodzieżą.
„Chcemy pokazać młodym ludziom, że Kraków to miasto świętych – pomocą w odnajdywaniu i poznawaniu krakowskich miejsc ‘z duszą’ mają być właśnie Aniołowie Stróżowie” – powiedział KAI ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.
Pomysł zrodził się z faktu, że młodzi ludzie, którzy przyjadą do Krakowa, którego nie znają, będą potrzebować dobrego przewodnika i to nie tylko takiego, który przedstawi im najważniejsze zabytki stolicy Małopolski. „Większość biur podróży nie skupia się na oprowadzaniu turystów po miejscach związanych ze świętymi i błogosławionymi Krakowa – uznaliśmy zatem, że jest to obszar, który można ciekawie zagospodarować” – wyjaśnił cel inicjatywy dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.
Jak powiedział ks. Suchodolski rolę przewodników mają podjąć studenci zrzeszeni w duszpasterstwach akademickich. „Będziemy starać się ściśle określić szlaki poznawania świętych Krakowa, które zostaną wpisane w oficjalny program Światowych Dni Młodzieży – tak, aby zadanie wykonywane przez naszych Aniołów Stróżów nie było konkurencją dla licencjonowanych przewodników, a raczej wartościowym uzupełnieniem” – zaznaczył.
Oficjalnym opiekunem akcji będzie ks. Dariusz Talik, diecezjalny duszpasterz akademicki Krakowa. Prace nad projektem Aniołów Stróżów prowadzone będą w ramach sekcji pastoralnej Komitetu Organizacyjnego ŚDM.
„Na chwilę obecną opracowujemy z duszpasterstwami akademickimi wykaz krakowskich świętych, miejsc z nimi związanych i możliwe trasy zwiedzania. W zamyśle, każde duszpasterstwo ma mieć patrona, którym będzie się zajmować. Widzimy duży entuzjazm i chęć współpracy” – tak oceniea aktualny stan programu Aniołów Stróżów ks. Rafał Marciak, przewodniczący sekcji pastoralnej Komitetu Organizacyjnego ŚDM.
Organizatorzy planują, aby „Anioły” oprowadzały młodych we wszystkich oficjalnych językach ŚDM 2016: ukraińskim, rosyjskim, angielskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, niemieckim i francuskim. Więcej informacji na temat inicjatywy już niedługo pojawi się na stronie www.krakow2016.com oraz na facebookowym profilu ŚDM.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.