Kwestie dotyczące Synodu Biskupów o rodzinie, propozycje duszpasterskie na rzecz rodziny oraz sprawy organizacyjne związane z pielgrzymką Papieża do Polski. Tematy te podjęto na Nadzwyczajnym Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się na Jasnej Górze.
Biskupi wysłuchali relacji przewodniczącego episkopatu z pierwszej części Synodu o rodzinie oraz dyskutowali nad propozycjami działań na rzecz małżeństwa i rodziny, które mają zostać podjęte w najbliższym czasie, przed częścią Synodu, planowaną na październik. „Chodzi przede wszystkim o systematyczną modlitwę, ale też o konkretne wydarzenia ukazujące piękno rodziny i mające jej pomóc w codziennym funkcjonowaniu – powiedział bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny. – To jest apel nade wszystko do małżeństw i rodzin, by one poczuły się włączone w cały ten proces wzmacniania rodziny”. Szczególnym opiekunem nad działaniami podejmowanymi na rzecz rodziny ma być dla nas św. Jan Paweł II, stąd hasłem kolejnego Dnia Papieskiego będą słowa: „Jan Paweł II patron rodziny”.
Przed papieską pielgrzymką do Polski biskupi dokonali wyboru Komitetu Organizacyjnego, na czele którego stanął bp Artur Miziński, sekretarz generalny episkopatu. Wizyta Ojca Świętego, jak powiedział, „będzie okazją do odnowienia wiary i zamanifestowania wiary nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie”.
Nowym przewodniczącym Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu w miejsce abp. Gądeckiego został prymas Polski abp Wojciech Polak. Wybrani zostali także ojcowie synodalni, ale ich nazwiska musi teraz zatwierdzić Stolica Apostolska.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
O zadaniach chrześcijan dla ludzkiego współżycia i społecznego rozwoju.
Galileusza niesłusznie był symbolem opozycji między nauką i Kościołem.