Watykan usprawnia procedury prawne

Ojciec Święty ustanowił Kolegium ds. rekursów w Kongregacji Nauki Wiary w sprawach dotyczących przestępstw zastrzeżonych kompetencjom tej dykasterii.

Kolegium siedmiu kardynałów i biskupów, w Kongregacji Nauki Wiary będzie rozpatrywać odwołania od wyroków dla duchowieństwa w sprawie nadużyć seksualnych - ogłosił Watykan. Chodzi głównie o wyroki w sprawie pedofilii.

W opublikowanym dziś reskrypcie zaznaczono, że w skład tego siedmioosobowego Kolegium wchodzić będą kardynałowie i biskupi, zarówno członkowie Kongregacji Nauki Wiary jak i nie należący do tego grona. Przewodniczącego i członków tego Kolegium mianuje papież. Jest ono instancją sesji zwyczajnej tej dykasterii – tzw. „Feria IV”, i ma usprawnić postępowanie apelacyjne.

W przypadku, gdy postępowanie dotyczy biskupa właściwą instancją odwoławczą pozostaje nadal sesja zwyczajna Kongregacji Nauki Wiary, która przypadki szczególne może przekazać do oceny Ojcu Świętemu. Również nowo utworzone Kolegium może przekazać szczególne przypadki do oceny sesji zwyczajnej tej dykasterii.

Do obowiązków Kolegium należy okresowe informowanie sesji zwyczajnej o swojej działalności- czytamy w opublikowanym dziś dokumencie.

Celem tego nowego specjalnego gremium utworzonego na mocy papieskiego dokumentu będzie przyspieszenie procedur - wyjaśnił rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Nieznany jest jeszcze skład tego kolegium apelacyjnego mającego w praktyce wspierać pracę trybunału kanonicznego, który w kongregacji zajmuje się przypadkami pedofilii wśród księży.

Ksiądz Lombardi powiedział dziennikarzom, że wiele złożonych tam odwołań dotyczy właśnie przestępstwa nadużyć seksualnych wobec nieletnich. Procedury ich rozpatrywania przedłużają się i opóźniają - przyznał. Obecnie co miesiąc do kongregacji wpływa 4-5 takich odwołań. Każde z nich, przypomniał rzecznik, jest bardzo czasochłonne i wymaga analizy ogromnej ilości materiałów.

Do tej pory w miesiącu odbywało się tylko jedno posiedzenie w kongregacji, w trakcie którego rozpatrywano odwołania od wyroków kanonicznych.

Decyzja papieża, która ma przyspieszyć te prace, "została dobrze przyjęta i uważana jest za dobre rozwiązanie"- poinformował rzecznik.

Jednocześnie ksiądz Lombardi zastrzegł, że jeśli od wyroku odwołuje się biskup, to wtedy jego apelacja będzie rozpatrywana, tak jak dotąd, w czasie zwyczajnej sesji w kongregacji, a nie przez specjalne kolegium. Sprawa zaś może zostać przekazana do oceny papieżowi.

Nowe gremium nie zajmie się zatem odwołaniem od najwyższej kary kanonicznej, czyli wydalenia ze stanu kapłańskiego, jakie złożył pod koniec sierpnia były nuncjusz apostolski na Dominikanie arcybiskup Józef Wesołowski, oskarżony o pedofilię.

Zapowiadano, że jego apelacja zostanie rozpatrzona w ciągu kilku tygodni. Po ponad dwóch miesiącach nie wiadomo nic na temat tego odwołania. Abp Wesołowski czeka na jego wynik w areszcie domowym w Watykanie, dokąd trafił pod koniec września.

Wkrótce, zapewne na przełomie roku, ma też rozpocząć się jego proces karny przed trybunałem Państwa Watykańskiego.

Kolegium kardynałów i biskupów zostało utworzone przez Franciszka na mocy rozporządzenia zwanego reskryptem, który wprowadził zmiany do dokumentu motu proprio Jana Pawła II "Sacramentorum Sanctitatis Tutela" z 2001 roku i zmodyfikowanego w 2010 przez Benedykta XVI. To podstawowy dokument, na mocy którego rozpatrywane są przez sąd kanoniczny wszystkie sprawy dotyczące pedofilii i innych ciężkich przestępstw przeciwko wierze i moralności.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11