Kongres Katolicki w Petersburgu

W Petersburgu rozpoczął wczoraj obrady IV Rosyjski Kongres Katolicki pod hasłem: „Ad gentes – o niezmiennej aktualności misyjnego zobowiązania Kościoła”. Obecny kongres, tak jak i poprzednie, zwołany został przez katolicki episkopat Rosji z okazji 50. rocznicy Soboru Watykańskiego II.

Na kongres zjechali biskupi katoliccy Rosji oraz nuncjusz apostolski Ivan Jurkowič. Ponad stu przedstawicieli czterech rosyjskich diecezji katolickich prowadzi rozważania nad misyjną naturą Kościoła w kontekście sytuacji wspólnoty katolików w Rosji oraz nad drogami ożywienia świadomości i aktywności misyjnej wiernych w parafiach. Jednym z punktów obrad jest podzielenie się dotychczasowym doświadczeniem działalności misyjnej, zastanowienie się nad potrzebami Kościoła, nad problemem powołań i znaczenie modlitwy w życiu codziennym. Wierni we wspólnotach parafialnych przygotowywali się do kongresu przez modlitwę i katechezy.

Wykład inauguracyjny na temat świadectwa chrześcijańskiego jako gotowości na męczeństwo, co jest najwyższą formą miłości, wygłosił abp Paolo Pezzi. Ordynariusz archidiecezji Matki Bożej w Moskwie wskazał, że męczeństwo chrześcijan jest rezultatem nienawiści, jaką wzbudzają oni, będąc świadkami Prawdy i zachowując postawy moralne odmienne od tych, które głosi się i praktykuje w świecie.

Najwyższą formą świadectwa jest wtedy przebaczenie i oddanie życia za nieprzyjaciół. Na zakończenie swego wystąpienia abp Pezzi polecił obrady kongresu i losy chrześcijan na świecie Matce Bożej słowami modlitwy Papieża Franciszka: „Gwiazdo Nowej Ewangelizacji, pomóż nam promieniować świadectwem o wspólnocie, służeniu, o gorliwej i szczodrej wierze, o prawdzie i miłości do biednych, aby radość Ewangelii dosięgła najodleglejszych granic Ziemi, tak by żaden jej kraniec nie pozostawał bez jej światła”. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7