Litania Miast w sześciu miejscach

W sześciu miastach - Gdańsku, Międzyrzeczu, Łomży, Łowiczu, Sieradzu i Skierniewicach - odbędzie się w sobotę wieczorem Litania Miast. Organizowana po raz 19. modlitwa ma swój początek w spotkaniach religijnych u stóp Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku.

Reklama

Pomysłodawca Litanii Miast ks. Zbigniew Drzał, proboszcz parafii Św. Anny i Joachima w Gdańsku-Letnicy, powiedział PAP, że jej przesłaniem jest duchowe uzupełnienie dnia Wszystkich Świętych.

"Części osób 1 listopada wciąż kojarzy się ze świętem zmarłych, a niektórym nawet z Halloween. Mamy więc w kulturze masowej, z jednej strony śmierć smutną, nostalgiczną i tragiczną; a z drugiej strony śmierć traktowana jest w sposób wesoły, niemalże karnawałowy. W obu przypadkach mamy jednak śmierć jako ostateczny koniec, po którym nie ma już nic więcej. Nazwa tego święta domaga się odkrycia na nowo. Stąd też Litania Miast jest naprawdę modlitwą do świętych naszych miast i miejscowości oraz regionów" - wyjaśnił duchowny.

Litania Miast rozpocznie się w sobotę kwadrans przed godz. 20 i potrwa do godz. 21. W tym roku modlitwa odbędzie się w Gdańsku - pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, Międzyrzeczu (woj. lubuskie), Łomży (woj. podlaskie) oraz trzech miastach w Łódzkiem - Łowiczu, Sieradzu i Skierniewicach.

W każdym z tych miejsc wierni z udziałem duchownych modlą się za dusze zmarłych, ale też - za pomocą telebimów i łączy medialnych - przedstawiają opowieści o świętych i innych osobach związanych z danym regionem, realizujących w swoim życiu wartości chrześcijańskie. Religijne spotkania kończy Apel Jasnogórski.

W Gdańsku podczas tegorocznej Litanii Miast przypomniana zostanie postać Jana Pawła II kanonizowanego 27 kwietnia 2014 r. przez papieża Franciszka.

"Będziemy przeżywać ten wieczór w szczególny sposób jako dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II, który pokazał nam, że świętość to jest pełnia człowieczeństwa. Dla wielu z nas, we współczesnym świecie, świętość wydaje się czymś abstrakcyjnym i odległym. Jan Paweł II pokazał nam jednak, że świętość jest czymś bliskim. Święty bowiem to ten, który osiąga pełnię rozwoju; człowiek, który żyje dla innych, inspirujący sobą i rozpalający innych do tego, żeby żyć pełniej i godniej. To jest testament, który zostawił nam papież" - dodał ks. Drzał.

Co roku, w każdym z miast uczestniczących w Litanii Miast na zbiorowej modlitwie gromadzi się kilkaset osób.

"Ten wieczór, podczas którego odbywa się Litania Miast, poprzedza wielogodzinne objeżdżanie przez ludzi cmentarzy, czasami tam pomarzną i zmokną, spotykają się przy okazji z rodzinami - można więc podziwiać, że po tym wszystkim chcą oni jeszcze być razem i przeżywać ten dzień także w szerszym wymiarze wspólnoty lokalnej" - ocenił gdański duchowny.

Geneza Litanii Miast sięga spontanicznych spotkań mieszkańców Gdańska, którzy 1 listopada wieczorem wspólnie modlili się przy Pomniku Poległych Stoczniowców. W latach 80. ubiegłego wieku w tym miejscu zbierało się niekiedy tysiące ludzi.

W połowie lat 90., gdy tradycja tych spotkań zaczęła zanikać, postanowił podtrzymać ją ks. Zbigniew Drzał. Kapłan zaczął organizować we Wszystkich Świętych Litanię za miasto - spotkania, na które szczególnie zapraszał młodzież. Z czasem ideę tę przejęły inne miasta, także poza Pomorzem. Zdecydowano wówczas o zamianie nazwy modlitwy na Litanię Miast.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama