„Od samej surowości się umiera. Potrzebujemy ogromnych inwestycji w infrastrukturę i aktywnej polityki zatrudnienia”. To opinia bp. Mario Toso SDB wobec toczącej się we Włoszech dyskusji na temat odmiennych koncepcji społecznych proponowanych przez tamtejszy rząd i opozycję.
W obszernym wywiadzie dla portalu Vatican Insider sekretarz Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” odniósł się jednak także do nauczania społecznego Papieża Franciszka oraz do jego wizyty w Parlamencie Europejskim i Radzie Europy w Strasburgu, planowanej na 25 listopada.
Hierarchę pytano, czy jego zdaniem sprawy społeczne stoją rzeczywiście w centrum nauczania obecnego Papieża. W odpowiedzi przyznał on, że Stolica Apostolska ma podążać drogą ewangelizacji, a ta obejmuje przecież także kwestie społeczne. Również wiara ma wymiar społeczny. Jeśli zatem te rzeczy zepchnięto by na margines, odeszlibyśmy od naszej misji duszpasterskiej. „Franciszek ma specyficzną wrażliwość na te sprawy, która wynika z jego doświadczenia kapłańskiego i biskupiego w Ameryce Łacińskiej. Jednak jego ostrzeżenia kierowane są głównie do Europy” – podkreślił sekretarz watykańskiej dykasterii sprawiedliwości i pokoju.
Nasuwa się zatem pytanie, czy to właśnie na tych kwestiach Ojciec Święty skoncentruje swoje przemówienie do instytucji europejskich w Strasburgu. Nie jest to wykluczone. Bp Toso uważa bowiem, że w tej chwili w Europie kwestie społeczne stoją w cieniu innych spraw. Wskazuje także, że kiedyś katolicy na naszym kontynencie byli bardziej zaangażowani w politykę. Teraz ich wpływ na przyszłość jest marginalny.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.