System prawny powinien to zagwarantować

System prawny powinien gwarantować obywatelowi taką samą możliwość skorzystania ze sprzeciwu, jak i wolności sumienia, bez kolizji między dwiema osobami i na tym samym poziomie uprawnień - uważa sekretarz KEP bp Artur Miziński.

Zagadnienia związane ze sprzeciwem sumienia oraz autonomią państwa i Kościoła to najważniejsze tematy 366. zebrania plenarnego Episkopatu, które odbędzie się 7 i 8 października w Warszawie.

"Będzie próba odnalezienia korelacji między tym, co mamy w Konstytucji RP, która pochyla się nad zagadnieniem wolności sumienia a konsekwencjami, jakie z tego wynikają. Jedną z nich jest prawo do sprzeciwu sumienia, które niedawno zostało poddane pod dyskusję" - powiedział PAP bp Miziński. Wyjaśnił, że stało się tak w przypadku prof. Bogdana Chazana, który jako dyrektor szpitala powołał się na klauzulę sumienia, odmówił wykonania aborcji, choć były do tego wskazania medyczne i został za to odwołany ze stanowiska.

Według sekretarza KEP, sprawa Chazana, lekarzy i nauczycieli powołujących się na klauzulę sumienia pokazała, że państwo nie pozwala na tego rodzaju sprzeciw, bo koliduje on z prawami innych obywateli.

"Nie jest obowiązkiem lekarza, nauczyciela czy kogokolwiek innego gwarantować prawo czy możliwość skorzystania z jakiegoś uprawnienia innemu obywatelowi. To system prawny powinien zagwarantować im taką samą możliwość i nie obywatel, ale parlament powinien to zagwarantować i te problemy rozwiązywać" - powiedział bp Miziński.

Biskupi wysłuchają też informacji koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży, jezuity o. Adama Żaka; zapoznają się z planami utworzenia czterech centrów pomocy dla ofiar przestępstw seksualnych. "Chcemy, by ofiary nie musiały szukać pomocy, ale wiedziały, że jeśli doznały upokorzenia czy wykorzystania ze strony duchownych, to w Kościele mają wsparcie, że nie identyfikuje się on z tymi, którzy popełnili przestępstwo" - wyjaśnił sekretarz KEP. Podkreślił, że Kościół katolicki nie chce takich spraw "zamiatać pod dywan" i głośno mówi, że nie toleruje takich zachowań.

Episkopat ma też określić zasady uczestnictwa katolików w wyborach i omówić problemy związane z ogólnopolskim seminarium dla starszych kandydatów do święceń kapłańskich. Seminarium takie rozpoczęło swoją pracę we wrześniu br. w Krakowie.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6