Hasło pielgrzymki: „Wspólnie z Bogiem ku nadziei, która nie zawodzi”.
W przygotowania do papieskiej wizyty w Albanii zaangażowane są zarówno siły kościelne, jak i świeckie. Jest to zatem „cenna okazja, aby spotkać się przy wspólnym stole i rozmawiać nie tylko z technicznego punktu widzenia, ale nade wszystko na temat głębokich idei, jakie towarzyszą Ojcu Świętemu w tej podróży apostolskiej” – zauważył przewodniczący Konferencji Episkopatu Albanii abp Angelo Massafra. Metropolita Szkodry zauważa, że przesłaniem Papieża Franciszka jest bez wątpienia nadzieja, o czym świadczy hasło tej pielgrzymki: „Wspólnie z Bogiem ku nadziei, która nie zawodzi”.
„Owocem świadectwa swoistego «ruchu oporu» w wierze ze strony narodu głęboko religijnego, niezależnie od wyznania, są odważni bohaterowie: nasi męczennicy – powiedział abp Massafra. – Nadzieja, jaką nam przekazali, jest wyzwaniem, które jesteśmy gotowi przyjąć w obliczu nowego zagrożenia: sekularyzmu. Powoduje on może nawet więcej ofiar niż komunizm. Tę nadzieję chcemy przekazać Europie i całemu światu” – podkreślił hierarcha. Wskazał także na otwartość Kościoła w Albanii na ekumenizm i dialog międzyreligijny: „Albańczycy są doskonałym przykładem współistnienia różnych wyznań. Istnieją podstawy, aby wiara w jednego Boga, która nas jednoczy, była bodźcem do szukania możliwych rozwiązań problemów społeczeństwa, w którym żyjemy”. Przewodniczący episkopatu wyraził też nadzieję, że wizyta Papieża w Albanii „odnowi zaangażowanie na rzecz wzrastania w wierze”.
***
Warto dodać, że przed zakończeniem audiencji ogólnej Ojciec Święty przypomniał dziś o zbliżającej się jego pierwszej podróży europejskiej poza granice Włoch:
„W najbliższą niedzielę z Bożą pomocą udam się do Albanii. Postanowiłem odwiedzić ten kraj, bo tak wiele wycierpiał od straszliwego reżimu ateistycznego, a dzisiaj udało mu się osiągnąć pokojowe współistnienie tamtejszych grup religijnych. Już teraz pozdrawiam serdecznie naród albański i dziękuję za przygotowanie tej wizyty. Proszę wszystkich o towarzyszenie mi modlitwą za wstawiennictwem Matki Dobrej Rady. Dziękuję!” – dodał Franciszek.
Synodalność to podstawowy wymiar Kościoła, dany do kultywowania i rozwijania stylu życia.
Rola Konferencji Episkopatu jest służebna wobec Ewangelii, wspólnoty Kościoła...