Bracia z Taizé modlą się w Kijowie
Wspólnota Braci z Taize Roman Koszowski /Foto Gość

Bracia z Taizé modlą się w Kijowie

Komentarzy: 3
KAI

publikacja 17.09.2014 17:31

Kilku braci z Ekumenicznej Wspólnoty Taizé przybyło do Kijowa. W czasie trzytygodniowego pobytu pragną tam dać świadectwo wspólnej modlitwy i życia. Nie zamierzają natomiast – jak informowała niemiecka agencja katolicka KNA, a za nią KAI – zakładać tam swojej placówki - bractwa (fraterni).

Te niewielkie wspólnoty, liczące 2-3 braci z Taizé, rozsiane są na różnych kontynentach, najczęściej w pobliżu miejsc, w których występują duże problemy socjalne.

Od wielu lat obok licznych grup młodzieży z różnych krajów Europy Wschodniej do położonego we francuskiej Burgundii Taizé przybywają też młodzi ludzie z Ukrainy. Biorą oni także udział w europejskich spotkaniach młodych, organizowanych przez Wspólnotę na przełomie roku w jednym z wielkich miast europejskich z udziałem kilkudziesięciu tysięcy osób. W 2009 r. odbyło się w Kijowie modlitewne spotkanie zorganizowane przez Taizé z udziałem kilkuset osób - jego inicjatorami byli młodzi Ukraińcy.

Wspólnotę z Taizé założył pochodzący ze Szwajcarii teolog protestancki Roger Schutz (1915-2005). W tej burgundzkiej wiosce mieszkał on od 1940 r. Udzielał schronienia wielu ludziom, przede wszystkim Żydom, którym groziła śmierć. Stopniowo do brata Rogera przyłączali się inni bracia. Dwaj pierwsi z nich to studenci z Genewy: Max Thurian, który studiował teologię i Pierre Souvairan, student agronomii. Wśród pierwszych braci byli też Niemcy i Francuzi, którzy do dziś stanowią najliczniejszą grupę w Taizé. W 1949 r. bracia złożyli śluby i zobowiązali się do życia na wzór wspólnoty klasztornej: powstała wówczas Communauté - Wspólnota. Od czasów wojennych aż do swej tragicznej śmierci brat Roger był symbolem ruchu ekumenicznego. Obecnie w pomieszczeniach klasztornych w Taizé mieszka stu mężczyzn, pochodzących z ponad 25 krajów – zarówno katolików, jak i ewangelików.

W 2015 r. Wspólnota będzie obchodziła 75. rocznicę istnienia oraz 100. rocznicę urodzin brata Rogera (12 maja 1915). Uroczystości pod hasłem „Odnowić więzy solidarności” potrwają przez cały rok.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona