Nowy "prokurator" ds. pedofilii

Watykan poinformował w środę o dwóch nominacjach papieża dla osób zajmujących się przypadkami pedofilii w Kościele. Zmiany dotyczą Kongregacji Nauki Wiary, gdzie toczą się procesy kanoniczne sprawców, a także Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.

Sekretarzem powołanej na wiosnę przez Franciszka, pierwszej takiej w historii Kościoła Komisji ds. Ochrony Nieletnich został amerykański ksiądz Robert Oliver. Do tej pory był on promotorem sprawiedliwości, czyli odpowiednikiem prokuratora w Kongregacji Nauki Wiary, do której trafiają sprawy księży pedofilów. Będzie to drugie ważne stanowisko dla księdza z Bostonu, który ma wielkie zasługi w ujawnieniu gigantycznego skandalu pedofilii w tej archidiecezji i uporaniu się z nim, gdy wybuchł on tam przed kilkunastoma laty.

Papieską komisją kieruje kardynał Sean Patrick O'Malley, arcybiskup Bostonu, gdzie doszło niemal do "trzęsienia ziemi" z powodu zasięgu skandalu. Obecnie diecezja ta przedstawiana jest jako wzór przejrzystej walki z tym zjawiskiem i naprawiania wyrządzonych szkód.

W skład komisji wchodzi między innymi była premier i była ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka.

Papieska Komisja nie będzie zajmować się poszczególnymi przypadkami nadużyć, lecz dawać zalecenia dotyczące sposobu działania w takich przypadkach. Gremium to zbiera się co kilka miesięcy w Watykanie.

Księdza Olivera na stanowisku prokuratora w Kongregacji Nauki Wiary zastąpi zaś ksiądz Robert Geisinger, również Amerykanin, prokurator generalny w zakonie jezuitów. Watykańska kongregacja orzeka kary kanoniczne wobec sprawców czynów pedofilii. Obecnie toczy się tam postępowanie w sprawie byłego nuncjusza na Dominikanie abpa Józefa Wesołowskiego. Wymierzono mu już karę pierwszej instancji - wydalenia ze stanu kapłańskiego - od której się odwołał. Apelacja ma zostać rozpatrzona w październiku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6