Watykan poinformował w środę o dwóch nominacjach papieża dla osób zajmujących się przypadkami pedofilii w Kościele. Zmiany dotyczą Kongregacji Nauki Wiary, gdzie toczą się procesy kanoniczne sprawców, a także Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.
Sekretarzem powołanej na wiosnę przez Franciszka, pierwszej takiej w historii Kościoła Komisji ds. Ochrony Nieletnich został amerykański ksiądz Robert Oliver. Do tej pory był on promotorem sprawiedliwości, czyli odpowiednikiem prokuratora w Kongregacji Nauki Wiary, do której trafiają sprawy księży pedofilów. Będzie to drugie ważne stanowisko dla księdza z Bostonu, który ma wielkie zasługi w ujawnieniu gigantycznego skandalu pedofilii w tej archidiecezji i uporaniu się z nim, gdy wybuchł on tam przed kilkunastoma laty.
Papieską komisją kieruje kardynał Sean Patrick O'Malley, arcybiskup Bostonu, gdzie doszło niemal do "trzęsienia ziemi" z powodu zasięgu skandalu. Obecnie diecezja ta przedstawiana jest jako wzór przejrzystej walki z tym zjawiskiem i naprawiania wyrządzonych szkód.
W skład komisji wchodzi między innymi była premier i była ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka.
Papieska Komisja nie będzie zajmować się poszczególnymi przypadkami nadużyć, lecz dawać zalecenia dotyczące sposobu działania w takich przypadkach. Gremium to zbiera się co kilka miesięcy w Watykanie.
Księdza Olivera na stanowisku prokuratora w Kongregacji Nauki Wiary zastąpi zaś ksiądz Robert Geisinger, również Amerykanin, prokurator generalny w zakonie jezuitów. Watykańska kongregacja orzeka kary kanoniczne wobec sprawców czynów pedofilii. Obecnie toczy się tam postępowanie w sprawie byłego nuncjusza na Dominikanie abpa Józefa Wesołowskiego. Wymierzono mu już karę pierwszej instancji - wydalenia ze stanu kapłańskiego - od której się odwołał. Apelacja ma zostać rozpatrzona w październiku.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.