Abp Wiktor Skworc: - Modlimy się o pokój, fundamentalne dobro. Bez pokoju wszystko staje się względne!
Słowo powitania metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca podczas pielgrzymki kobiet do Matki Bożej Piekarskiej: Joanna Juroszek /Foto Gość - Miłosierne zadania Kościoła są w znaczącej mierze wypełniane przez kobiety - podkreślał abp Wiktor Skworc
I w tym roku pielgrzymujemy do Matki Bożej, w niedzielę po Uroczystości Wniebowzięcia NMP, w roku duszpasterskim, w którym wyznajemy: „Wierzę w Syna Bożego”! Kobiety Górnego Śląska przychodzą do Matki, do Piekar. W naszej metropolii jest to Rok Rodziny, przeżywany pod hasłem: „Rodzina miłością wielka”!
Drogie Siostry! W duchu wdzięczności za każdą rodzinę, a zwłaszcza wasze rodziny, pragniemy dziękować za waszych rodziców – matki i ojców. Pielgrzymujmy duchowo do naszych domów rodzinnych.
Jesteśmy wdzięczni rodzicom za wprowadzenie w dwie podstawowe relacje: do Boga i do człowieka; dziękujemy im za każdą lekcję miłości wobec Boga i bliźniego! Żyjącym i tym, z którymi jesteśmy w duchowej bliskości w tajemnicy świętych obcowania. Chciejmy pamiętać o tych pątniczkach, które odeszły już do wieczności.
Nie zapominamy, że w tej tajemnicy jest nam dziś szczególnie bliski św. Jacek, patron śląskiej archidiecezji i metropolii. Św. Jacek – Lux ex Silesia – Światło ze Śląska. Tegoroczną nagrodę Lux ex Silesia otrzymuje małżeństwo Teresa i Eugeniusz Maliccy. Od ponad trzydziestu lat zajmują się rekolekcjami dla małżonków oraz przygotowaniem narzeczonych do małżeństwa. W tej formacji posługują się autorskim programem opartym na metodzie dialogowej. Przez czas ich posługi wiele tysięcy małżeństw oraz narzeczonych z kraju i z zagranicy skorzystało z ich pomocy.
Nasze pielgrzymowanie do Pani Piekarskiej jest dziś aktem dziękczynienia składanym Bogu i Kościołowi za dar, jakim była dla nas kanonizacja papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Ten ostatni, jako wieloletni pielgrzym piekarski, zostawił tutaj mocne ślady swojej obecności i świadectwo duchowości maryjnej. Nie obawiał się powtarzać, przy wielu okazjach, że przynosząc do Piekar swoje przemyślenia i nauki, sam wiele się uczył od pielgrzymujących do sanktuarium. Więc i my chcemy się dziś wiele uczyć i nauczyć w maryjnej szkole wiary i życia, jaką jest piekarskie sanktuarium.
Zanim rozwinie się tegoroczna lekcja, witam Was, drogie Siostry – matki, żony, dziewczęta, kobiety żyjące samotnie, kobiety życia konsekrowanego – jak najserdeczniej! Witam najserdeczniej osoby niepełnosprawne i ich opiekunów! Jestem wdzięczny za przybycie, za wszystkie trudy pielgrzymowania do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, do domu Matki!
Drogie Siostry! Wspólnie powitajmy wszystkich przybyłych. Słowa powitania kieruję najpierw do Pasterzy Kościoła, którzy modlą się razem z nami. Cenimy sobie ogromnie obecność
abp. Konrada Krajewskiego, jałmużnika ojca świętego Franciszka. Arcybiskup Konrad jest nie tylko najbliższym współpracownikiem papieża w pełnieniu dzieła miłości miłosiernej, ale i świadkiem świętości Jana Pawła II, wszak był przez wiele lat jego papieskim ceremoniarzem. Przed rokiem obiecał, że przybędzie na tę pielgrzymkę i słowa dotrzymał. Bardzo to cenię.
Serdecznie witamy księży biskupów przybyłych z naszej górnośląskiej metropolii, a wśród nich biskupa gliwickiego Jana Kopca i bp. Pawła Stobrawę, biskupa pomocniczego z Opola. Z szacunkiem witamy biskupów seniorów: Jana Wieczorka, emerytowanego ordynariusza gliwickiego, i Damiana Zimonia, który w październiku br. będzie dziękował Bogu za 80 lat życia!
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).