Rodzina musi być chroniona i broniona

O centralnym miejscu rodziny w Kościele i społeczeństwie Czarnego Lądu mówił w stolicy Konga Brazzaville abp Vincenzo Paglia.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny uczestniczył w zakończonym tam wczoraj spotkaniu Stowarzyszenia Konferencji Episkopatów Regionu Afryki Centralnej ACERAC, zrzeszającym biskupów Kamerunu, Republiki Środkowoafrykańskiej, Czadu, Kongo, Gwinei Równikowej i Gabonu. Obrady skupiono na rodzinie w perspektywie dwóch najbliższych zgromadzeń Synodu Biskupów poświęconych temu tematowi.

Gość z Watykanu przypomniał, że Papież Franciszek na pierwsze zaplanowane przez siebie Synody wybrał rodzinę, wzorując się w tym na Janie Pawle II. On również swój pierwszy Synod Biskupów, którego owocem jest adhortacja Familiaris consortio, poświęcił tej tematyce. Święty Papież niejednokrotnie zwracał też uwagę na znaczenie rodziny na Czarnym Lądzie. W wydanej po pierwszym Synodzie specjalnym dla tego kontynentu adhortacji Ecclesia in Africa pisał, że „w afrykańskiej kulturze i tradycji powszechnie uznaje się fundamentalną rolę rodziny. Afrykanin, otwarty na wartość rodziny, miłości i życia, kocha dzieci, które przyjmuje z radością jako dar Boży” (n. 43).

Tym niemniej – przyznał abp Paglia – afrykańska rodzina ulega dziś wpływom globalizacji. Zacytował m.in. Benedykta XVI, który w adhortacji Africae munus wydanej po drugim Synodzie dla Afryki wskazał aktualne tam również problemy: „Ze względu na ciążące na tej instytucji zagrożenia – wypaczanie pojęcia małżeństwa i samej rodziny, dewaluację macierzyństwa i banalizację aborcji, ułatwianie rozwodów i relatywizm «nowej etyki» – rodzina musi być chroniona i broniona”. Wyzwania te – podkreślił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny – trzeba poddać spokojnej, rozważnej refleksji. Jak zauważył, Kościół w krajach afrykańskich prowadzi ją już w ramach przygotowań do październikowego Synodu Biskupów. 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10