Z propozycją autora warto się zapoznać. Ale przede wszystkim: trzeba wdrożyć się w taki sposób myślenia o Kościele. Nie mamy w końcu nic poza Dobrą Nowiną o Jezusie Chrystusie.
Kolejna już książka, której autorem jest George Weigel, nosi tytuł „Katolicyzm ewangeliczny”. Jak głosi jedna z recenzji, ta publikacja „odsyła do lamusa wszystkie dawne etykietki i podziały w Kościele: liberałowie a konserwatyści, progresiści a tradycjonaliści, Kościół przedpoborowy a Kościół posoborowy”. Trzeba dodać: nie ma także znaczenia podział na Kościół otwarty i zamknięty, Kościół łagiewnicki i toruński, ani żadne inne podziały. Jeśli Kościół ma żyć, musi być ewangeliczny. Tylko i wyłącznie.
Z tą konkluzją autora zgadzam się całkowicie. Pytanie tylko, jak hasło „ewangeliczny” przełożyć na praktyczne decyzje w bardzo konkretnych sytuacjach.
Autor odpowiada i na to pytanie. Proponuje konkretne reformy. Sposobu sprawowania posługi biskupiej i kapłańskiej, życia konsekrowanego i świeckiego, działań w sferze publicznej i reform w zakresie liturgii. Tutaj trzeba powiedzieć: to propozycja, nie aksjomat. Osobiste stanowisko autora. Początek, nie koniec dyskusji.
Propozycje rozwiązań mogą się różnić. Ważne jednak, by zawsze wynikały z Ewangelii, by były odpowiedzią na wezwanie: „Idźcie i głoście”. Nie z wygody. Nie z lenistwa. Nie z tego, że tak przywykliśmy. Z tego, co mówi Duch do Kościoła.
Z propozycją autora warto się zapoznać. Ale przede wszystkim: trzeba wdrożyć się w taki sposób myślenia o Kościele. Nie mamy w końcu nic poza Dobrą Nowiną o Jezusie Chrystusie. I tego musimy się trzymać.
George Weigel „Katolicyzm ewangeliczny”. Wydawnictwo M.
Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:
Podaj trzy tytuły przetłumaczonych na język polski książek tego autora.
Przetłumaczone na język polski zostały książki: Ostateczna rewolucja: Kościół sprzeciwu a upadek komunizmu; Świadek nadziei. Biografia Jana Pawła II; Czym jest katolicyzm? 10 kontrowersyjnych pytań; Odwaga bycia katolikiem; Katedra i sześcian; Listy do młodego katolika; Boży wybór. Papież Benedykt XVI i przyszłość Kościoła katolickiego; Wiara rozum i wojna z dżihadyzmem - wezwanie do działania; Kres i początek.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.