Turcja: apel o roztropność świata muzułmańskiego

W związku z aktualną sytuacją w Syrii oraz Iraku turecki Urząd ds. Religii ostrzegł przed groźbą podziałów wśród muzułmanów.

W ogłoszonym 18 czerwca w ośmiu językach „Apelu o roztropność świata muzułmańskiego” władze zwracają uwagę na konflikty w Syrii i Iraku. Nawiązując do wymierzonych wobec szyitów aktów przemocy ze strony sunnickich ekstremistów związanych z grupą Państwo islamskie w Syrii i Iraku (ISIS), turecki urząd oświadczył, że żadna grupa muzułmańska nie ma prawa uważać swoich poglądów za prawdę ostateczną i skazywać na śmierć zwolenników wszystkich innych wyznań. "Jeśli się nie zapobiegnie zaistniałej sytuacji i przyjmie ona jeszcze szerszy wymiar, wówczas świat islamski czekają nieuniknione podziały ludzkie, społeczne, religijne i wyznaniowe” - głosi 10-punktowe oświadczenie.

Informując o tym, niemiecka agencja katolicka KNA powołała się na wersję niemiecką tureckiego dokumentu. Zwrócono w nim także uwagę, że „nie można zaakceptować faktu, iż jedno ugrupowanie wypowiada drugiemu dżihad” i przypomina, że dżihad, czyli „święta wojna” polega dziś przede wszystkim na „walce z niewiedzą, fanatyzmem, brakiem zgody i podziałami”.

Urząd ds. Religii domaga się spotkania przedstawicieli instytucji religijnych z regionów objętych wojną, przede wszystkich z Iraku oraz Syrii. Podczas takiego spotkania powinny zostać omówione „religijne i moralne propozycje rozwiązań dla regionów przeżywających konflikty”. Urząd, którego zadaniem w nominalnie świeckiej Turcji jest interpretacja islamu zgodna z polityką władz, zaproponował jednocześnie zorganizowanie takiej konferencji, w której zamierza odegrać „pionierską” rolę.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7