Znany hiszpański historyk, o. Tarsicio de Azcona OFM Cap otrzymał prestiżową Nagrodę Księcia Viany – Premio Príncipe de Viana „Kultura 2014”. Uroczystości wręczenia wyróżnienia kapucynowi przewodniczył sam książę Filip z żoną Letizią. Oboje oni wkrótce zasiądą na tronie królewskim Hiszpanii.
Ceremonia odbyła się w historycznym klasztorze w Leyre.
90-letni laureat odebrał nagrodę z rąk księcia Filipa ubrany we franciszkański habit, co wywołało duże zainteresowanie mediów. „Przekonałem się, że w Kościele katolickim zawsze istniała reforma. Nie była jednak rozumiana jako poprawa nadużyć, ale jako prawo i kryterium życia”. Reforma „trwała w Kościele hiszpańskim już przed Lutrem – powiedział historyk w podziękowaniu. – Zachowując pokój i zgodę idziemy razem ku dobrobytowi. Historii nie da się powstrzymać i tworzymy ją wspólnie”.
Kapucyn urodził się w 1923 r. w miejscowości Azcona (Navarra). Doktorat z historii Kościoła obronił na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Studiował również archiwistykę w Watykanie. Wykładał na kilku uniwersytetach blisko 40 lat.
Jesús Morrás Santamaría, w życiu zakonnym Tarsicio z Azcony, jest jednym z największych specjalistów w historii średniowiecza. Wiele uwagi poświęcił reformie Kościoła w Hiszpanii przed reformacją luterańską, szczególnie w czasach tzw. Królów Katolickich. Wśród jego licznych publikacji na szczególną uwagę zasługuje studium „Izabela Katolicka. Życie i panowanie”. Jest ono niezbędne dla poznania tego okresu historii Hiszpanii.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.