Ta elegancko wydana pozycja, opatrzona zdjęciami, rycinami, to zbiór wypowiedzi papieża wygłoszonych w czasie kazań w Domu św. Marty.
"Perełki z Domu św Marty" papieża Franciszka, choć w pierwszej chwili nasuwają skojarzenie do "Kwiatków św. Franciszka", niewiele z nimi mają wspólnego. Ta elegancko wydana pozycja, opatrzona zdjęciami, rycinami, to zbiór wypowiedzi papieża wygłoszonych w czasie kazań w Domu św. Marty.
Jednak nie jest to zbiór całych kazań, a uporządkowane tematycznie, czasem pojedyncze myśli, czasem dłuższe wypowiedzi Ojca Świętego. "Ukazuje on w niech swoją osobowość, poglądy, stosunek do świata, wyznacza kierunek w jakim powinien dążyć współczesny Kościół" – jak czytamy w nocie na okładce.
Poznajemy papieża spontanicznego, żywego głoszącego językiem niemal potocznym, czy wręcz szokującym, gdy wypomina grzeszne postawy w słowach "Módlmy się, aby Pan przemienił serca dewotów Bogini Łapówki, by uświadomili sobie, że godność pochodzi z uczciwej, codziennej pracy", czy jeszcze ostrzej "Polakierowana zgnilizna – to jest życie człowieka skorumpowanego" – co niejednokrotnie przywodzi na myśl głos biblijnych proroków.
To nie jest łatwa pozycja, piękny albumik do postawienia na półce "żeby wyglądał". Znajdziemy tu słowa, które często tną niczym miecz, które nie pozwalają pójść dalej bez zatrzymania się choć na chwilę, ale jednocześnie podane z niezwykłą prostotą, dobrą znajomością ludzkiej słabości, z ciepłem tak charakterystycznym dla papieża Franciszka.
"Często stajemy się wrogami innych, nie kochamy ich. A Jezus mówi nam, że musimy kochać naszych nieprzyjaciół. To nie jest łatwe. Myślimy też, że Jezus wymaga od nas za dużo. Zostawiamy to mniszkom klauzurowym... nielicznym świętym duszom, ale w zwyczajnym życiu to nie jest możliwe. Tymczasem musi to być możliwe! W przeciwnym razie jesteśmy jak faryzeusze, jak poganie. Nie jesteśmy chrześcijanami."
"Perełki" są dobrym pomysłem na rekolekcyjne zamyślenie, wakacyjne zatrzymanie nie tylko nad pięknem otaczającego świata, ale też nad pięknem człowieka, jego istoty, by zapragnąć na nowo stać się drogocenną perłą w koronie Pana Zastępów.
Papież Franciszek: "Perełki z Domu św. Marty". Wydawnictwo Rafael
Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:
Za pontyfikatu którego z papieży powstał Dom św. Marty?
Odpowiedź: Dom św. Marty powstał za pontyfikatu Jana Pawła II.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.