Złoty jubileusz abp. Michalika

W Przemyślu podwójne święto. Dziękczynienie za kanonizację i 50-lecie kapłaństwa metropolity przemyskiego.

"Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście". Pod takim hasłem w Przemyślu odbywa się dziękczynienie za kanonizację św. Jana Pawła II i 50 lat kapłaństwa ks. abp. Józefa Michalika. Głównym punktem tych obchodów była uroczysta Eucharystia, którą koncelebrowało ponad 40 biskupów i bardzo duża liczba kapłanów.

- Parafrazując powiedzenie, które kiedyś słyszałem, że „Polska jest jak obwarzanek: wszystko, co ciekawe, po brzegach”, możemy dziś powiedzieć, że byłeś jednym z tych najlepszych biskupów, którzy służyli na geograficznych „brzegach” Rzeczypospolitej – powiedział w kazaniu nuncjusz apostolski Celestino Migliore do abp. Michalika.

Razem z metropolitą przemyskim swój jubileusz świętowali księża z diecezji przemyskiej i łomżyńskiej, wyświęceni w 1964 r.  - Macie jeszcze wiele do zaofiarowania. Jubileusz to nie kres, ale odskocznia. Zwłaszcza powinniście wspierać wiernych świeckich i waszych braci w kapłaństwie w ich biegu wiary i miłości – a to jest przecież bieg z przeszkodami. Oni nie proszą was o słowa. Nie proszą was o wspomnienia, ani o wykazy waszych zasług i osiągniętych tytułów, nawet jeśli są piękne i ważne. Oni pragną od was wsparcia przez waszą mądrość i świętość – podkreślał abp Migliore.

Mówiąc o abp. Michaliku, nuncjusz powiedział, że od ich pierwszego spotkania był zbudowany prostotą i mądrością metropolity przemyskiego. - Prosty jest ten, kto w zamieszaniu, nieporządku i konfuzji jasnych idei, ma przed sobą tylko czystą prawdę Bożą. Człowiek o sercu niepodzielonym, który poznał Boga i daje się przez Niego kierować, pozostaje wierny Jego przykazaniom, Jego osądowi i Jego miłosierdziu. Mądry jest ten, kto widzi rzeczywistość taką, jaka ona jest; kto dociera do istoty rzeczy - wyjaśniał abp Migliore.

Po homilii nastąpił obrzęd jubileuszowy, na który złożyły się: hymn do Ducha Świętego, modlitwę za jubilatów oraz poświęcenie i przekazanie im krzyży.

Specjalny telegram do abp. Michalika przesłał papież Franciszek. - Gorliwie wypełniłeś pasterską posługę współpracując z kapłanami i świeckimi. Pomny wagi powierzonego Ci posłannictwa i wierny swemu zawołaniu biskupiemu ‘Mocą Twoją Panie’, skutecznie sprawowałeś urząd przepowiadania, uświęcania i zarządzania – napisał Ojciec Święty. Papież podkreślił, że Jubilat  "zajaśniał przykładem codziennej pracowitości, a szczególnie wiernością wobec Następcy Piotra apostoła”.

Na zakończenie, życzenia abp. Michalikowi złożyli przedstawiciele duchowieństwa, samorządowców oraz ruchów i stowarzyszeń katolickich działających w archidiecezji przemyskiej. W imieniu KEP mówił przewodniczący abp Gądecki. Podkreślił wieloletnie starania swojego poprzednika w sferze pojednania z innymi narodami oraz religiami, przede wszystkim z Ukrainą i prawosławiem, a także budowanie więzi z Kościołem greckokatolickim, który w Przemyślu ma stolicę swojej polskiej metropolii. Dziękował też szczególnie za „umiłowanie ludzi świeckich”.

Kapłanom dziękował za ich trud, który nadaje sens pracy biskupiej. – Moja kapłańska droga zawsze mnie fascynowała. Niekiedy bywały trudności, ale nigdy nie wątpiłem, że to jest moje miejsce w życiu i zawsze wiedziałem, że powinienem być tu, gdzie jestem, tylko gorliwszy, bardziej pracowity i miłosierny – mówił metropolita przemyski, prosząc o modlitwę w swojej intencji i pozostałych jubilatów.

Abp Józef Michalik urodził się w Zambrowie na Mazowszu 20 kwietnia 1941 r. Po zdaniu matury w 1958 r. Józef Michalik wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. Święcenia kapłańskie przyjął 23 maja 1964 r. W 1978 r. wyjechał do Rzymu, gdzie objął stanowisko rektora w Papieskim Kolegium Polskim oraz pracował w w Papieskiej Radzie ds. Świeckich, gdzie był pierwszym szefem Biura ds. Młodzieży współuczestnicząc w przygotowaniu I Światowych Dni Młodzieży w Rzymie.

Ustanowiony biskupem gorzowskim, 16 października 1986 r. w Bazylice św. Piotra przyjął sakrę biskupią z rąk papieża Jana Pawła II. W 1993 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą przemyskim. Od 2004 r. przez dwie kadencje był przewodniczącym KEP.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11