„Takie traktowanie świadomości człowieka zagraża pojęciu małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny”.
Kieleccy radni w przyjętym na czwartkowym posiedzeniu stanowisku zaapelowali o nieuleganie naciskom środowisk, które „pod pozorem walki o równouprawnienie kobiet i mężczyzn, tworzą nową ideologię gender”.
W przyjętym stanowisku czytamy m.in, że „jednym z podstawowych założeń ideologii gender jest twierdzenie, iż człowiek może w dowolny sposób określać swoją płeć, ponieważ jest ona wyłącznie kwestią kultury i osobistego wyboru oraz nadmierną seksualizacją dzieci”. Radni wyrażają obawę, że „takie traktowanie świadomości człowieka zagraża pojęciu małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Może w krótkiej perspektywie doprowadzić również do ubiegania się o prawa rodzicielskie par tej samej płci”.
Dokument przypomina, że polska konstytucja definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, a rodzice mają prawo do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.
Radni odwołali się także do homilii św. Jana Pawła II, który w 1991 r. w podkieleckim Masłowie zdecydowanie sprzeciwiał się „naruszaniu ładu moralnego opartego o prawo naturalne”.
Za przyjęciem uchwały było 13 radnych (z PiS, z Porozumienia Samorządowe oraz jedna osoba z PSL). Sześciu radnych (z SLD i PSL) głosowało przeciw. Spośród radnych PO dwóch nie oddało głosów, a trzy radne wyszły w tym czasie z sali.
Aktualizacja: W pierwotnym kształcie depeszy napisaliśmy, że radni PO, nie głosując, zastosowali unik. W rzeczywistości radne PO, które wyszły z sali, zrobiły to na znak protestu. Przepraszamy.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
"Jesteście umiłowanymi córkami i synami Boga, jesteście umiłowanymi dziećmi Maryi".
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.