IX Marsz Świętości Życia

Kilkaset rodzin z dziećmi, w sumie kilka tysięcy osób przeszło w warszawskim Marszu Świętości Życia. - Dziękujemy matkom i ojcom, którzy wychowują pięcioro czy sześcioro dzieci. To współcześni bohaterowie - mówił w homilii kard. Kazimierz Nycz.

W homilii podczas Mszy św. rozpoczynającej Marsz Świętości Życia kard. Kazimierz Nycz nawiązał do Ewangelii o uzdrowieniu niewidomego od urodzenia.

- Co robi ten niewidomy człowiek? Idzie i opowiada o tym cudzie, że ten, który to uczynił, jest prorokiem. Faryzeusze za wszelką cenę próbowali osłabić moc świadectwa, że Jezus jest Panem i Zbawicielem. Tak jest i dzisiaj. Jak inaczej popatrzeć na wczorajszy marsz ateistów? Kościół szanuje agnostyków i niewierzących, ale wczorajszy marsz był pełen bluźnierczych elementów. To dla nas wyzwanie, byśmy dawali świadectwo i bronili wartości podstawowych. Wśród nich na pierwszym miejscu jest ludzkie życie - powiedział kard. Kazimierz Nycz.

Osoby z Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych niosły ręcznie przepisane na płótnie słowa homilii, którą Jan Paweł II wygłosił w 1997 r. w Kaliszu. Wierni, którzy wyruszyli na marsz z katedry warszawsko-praskiej, nieśli z kolei przepisaną encyklikę Evagelium vitae.

Przed wyruszeniem kard. Kazimierz Nycz pobłogosławił w archikatedrze warszawskiej wszystkie małżeństwa oczekujące dziecka   Tomasz Gołąb /GN Przed wyruszeniem kard. Kazimierz Nycz pobłogosławił w archikatedrze warszawskiej wszystkie małżeństwa oczekujące dziecka Metropolita warszawski, nawiązując do czytań mszalnych o wybraniu Dawida na króla Izraela, zwrócił uwagę, że Pan Bóg nie ocenia po tym, co zewnętrzne, ale patrzy na serce człowieka.

- Bóg nie wartościuje życia. Każde życie jest święte, bo pochodzi od Boga. Dziś chcemy zaśpiewać w radosnym marszu, że życie jest święte. Doskonale rozumiemy dramat matek dzieci niepełnosprawnych i osób, które opiekują się osobami w podeszłym wieku. Ale chcemy też rozumieć bohaterskie matki i ojców, którzy wychowują pięcioro czy sześcioro dzieci. To współcześni bohaterowie. W sensie demograficznym Polska żyje dzięki nim - powiedział kardynał Kazimierz Nycz, prosząc, by uczestnicy marszu wzięli za patrona świętego Jana Pawła II. - To, co on zrobił dla obrony godności człowieka, dla obrony życia ludzkiego od poczęcia, pozwala nam uczyć się o życiu i świętości życia, małżeństwa, rodziny.

Przed wyruszeniem kard. Kazimierz Nycz pobłogosławił w archikatedrze warszawskiej wszystkie małżeństwa oczekujące dziecka.

Po marszu o 14.30 odbył się koncert Joszko Brody z zespołem "Dzieci z Brodą" w bazylice Świętego Krzyża.

Organizatorami obchodów są: Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz Zakon Rycerzy JPII.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5