Pokonać "zmowę milczenia" ws. pedofilii

W sprawie pedofilii Kościół musi przezwyciężyć "dawną praktykę zmowy milczenia" i zacząć od słuchania ofiar - uważa ksiądz Humberto Miguel Yanez, współpracownik papieża Franciszka powołany przez niego do Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.

W wypowiedzi dla włoskiej agencji Ansa argentyński jezuita z Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie zwrócił uwagę na wymóg współpracy strony kościelnej ze świeckim wymiarem sprawiedliwości.

"To jednoznaczna rekomendacja" - podkreślił ksiądz Yanez. Współpracował on z kardynałem Jorge Bergogliem w latach jego posługi w Buenos Aires, a przed dwoma laty był relatorem na pierwszym w historii Kościoła wielkim ogólnoświatowym sympozjum na temat pedofilii, zorganizowanym na Uniwersytecie Gregoriańskim.

"Benedykt XVI otworzył drogę zerowej tolerancji dla pedofilii" - zauważył argentyński teolog moralny. Podkreślił, że Franciszek "z determinacją podąża  tą ścieżką" i "nie ma żadnych wątpliwości wobec powagi pedofilii".

"Rozmawiałem z papieżem i widziałem jego prawdziwą troskę, jego determinację, by w sprawie nadużyć poszukiwano prawdy i pogłębiano zasady wskazane przez Benedykta XVI. Ma jasną wolę co do tego" - oświadczył ksiądz Humberto Miguel Yanez.

Mówiąc o zadaniach powołanej przez papieża komisji do walki z pedofilią - pierwszej takiej w Watykanie - zaznaczył, że będzie ona m.in. pomagać tym episkopatom, które nie opracowały jeszcze metod postępowania wobec przypadków nadużyć. Yanez zwrócił uwagę na konieczność studiowania legislacji w każdym kraju.

Jako priorytet wskazał konieczność słuchania ofiar pedofilii. "Nie zawsze tak było. Przez zbyt długi czas czuły one niesłusznie, że są obciążone winą, której nie mają" - dodał.

"Musimy przyznać, że prowadzono błędną politykę, na przykład z powodu nieznajomości problemu, i to nie tylko wewnątrz Kościoła, lecz generalnie. Były przypadki, gdy biskupi wysyłali księży na terapię, a potem myśleli, że są już wyleczeni, i odsyłali ich z powrotem do diecezji. Dzisiaj wiadomo, że z tej patologii nie można się wyleczyć" - podkreślił ksiądz Yanez.

"W przeszłości była praktyka zmowy milczenia, a niestety, mentalność nie zmienia się w ciągu 10 lat". "Trzeba czasu, ale nie możemy go też tracić" - zaznaczył członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.

Członkiem komisji Franciszek mianował w sobotę również byłą premier i byłą ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hannę Suchocką.

 

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9