Położna z Rzeszowa: Mamy służyć życiu

Powstało ogólnopolskie stowarzyszenie, które ma wspierać położne w walce o respektowanie ich prawa do klauzuli sumienia.

Bezpośrednią przyczyną powstania stowarzyszenia wsparcia „Ręce życia” jest przypadek rzeszowskiego szpitala i pracującej w nim położnej Agaty Rejman. Odmówiła ona uczestnictwa w tzw. aborcji eugenicznej, powołując się na swoje sumienie. Sprzeciw wyrażały też inne położne, zaskoczone faktem, że w szpitalu są aborcje, których wcześniej nie było. Sprawa stała się głośna, a dyrekcja Pro Familii żądała od Agaty Rejman przeprosin i odszkodowania w wysokości 50 tys. zł wpłaconego na cele społeczne za ujawnienie, że w placówce zabijane są dzieci.

Położne poprosiły o pomoc parlamentarzystę z Podkarpacia, senatora Kazimierza Jaworskiego. - Kwestia klauzuli sumienia jest skomplikowana, bo przepisy są nieprecyzyjne. Nie wiedzieć czemu, różnią się odnośnie do lekarzy i położnych. Ustawa nie opisuje dokładnie, w jaki sposób, w jakim trybie należy się na nią powołać - mówi nam Jaworski. - Od czasu, gdy rzeszowska sprawa zrobiła się głośna, otrzymaliśmy sporo sygnałów z całej Polski, że wiele położnych ma podobne problemy i dylematy. Stowarzyszenie będzie występować w ich obronie, udzielać pomocy, co należy robić, gdy ktoś jest zmuszany do uczestniczenia w niemoralnych, zbrodniczych procedurach - tłumaczy senator Jaworski.

- Takie stowarzyszenie jest bardzo potrzebne. Nasze ręce, jako położnych, mają być rękami życia, a nie rękami, które pomagają w zabijaniu albo sprzątają po takim procederze – mówi Agata Rejman.

Stowarzyszenie wsparcia położnych „Ręce życia” skupia nie tylko położne, ale też wolontariuszy różnych profesji. Głównie są to prawnicy i etycy. - Docelowo chcemy doprecyzować przepisy mówiące o klauzuli sumienia. Także rozciągnąć jej na inne grupy zawodowe, np. na farmaceutów. Doprecyzowany też musi zostać sposób powołania się na klauzulę: w którym momencie pracownik służby zdrowia może to zrobić, w jakiej formie itp. - tłumaczy prawnik dr Paweł Bała reprezentujący grupę założycielską stowarzyszenia.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11