"Kochająca matka zawsze trzeźwa"

Pod hasłem "Kochająca matka zawsze trzeźwa" przebiegać będzie rozpoczynający się dziś 47. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu". Bp Tadeusz Bronakowski Delegat Episkopatu Polski ds. apostolstwa trzeźwości zwraca uwagę, że nadużywanie alkoholu przez kobiety staje się coraz większym problemem społecznym.

"Tydzień modlitw o Trzeźwość Narodu Kościół w Polsce rozpoczyna niedzielą przed Popielcem, aby włączyć wiernych w nurt przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, a także by wyprosić łaski nawrócenia dla grzeszników" – czytamy w specjalnym opracowaniu Zespołu KEP ds. apostolstwa trzeźwości.

Modlitwy w intencji trzeźwości rozpoczynają się zwyczajowo w ostatnią niedzielę karnawału. Jest to nawiązanie do tradycji chrześcijańskiej, polegającej na wynagradzaniu za grzechy popełniane w czasie zabaw karnawałowych. W wielu parafiach w ostatnie dni karnawału organizuje się tzw. 40-godzinne nabożeństwa eucharystyczne.

Kościół w Polsce zachęca, by był to czas szczególnie intensywnej pracy nad stworzeniem różnych grup trzeźwościowych lub zachęty do wstępowania w ich szeregi. W kościołach wystawiane są parafialne księgi trzeźwości, do których parafianie wpisują swoje deklaracje abstynencji.

Jutrzejsza niedziela rozpoczynająca obchody tygodnia modlitw o trzeźwość jest dniem ekspiacji za grzechy pijaństwa. W kościołach będą wznoszone modlitwy "za polskie rodziny, aby wierne Bogu i nauce Kościoła, trwały w wierze i trzeźwości przeciwstawiając się demoralizacji.

Nawiązując do tegorocznego hasła modlitw – "Kochająca matka zawsze trzeźwa" – bp Tadeusz Bronakowski zwraca uwagę, że nadużywanie alkoholu przez kobiety staje się coraz większym problemem społecznym. Najbardziej zagrożone uzależnieniem są obecnie kobiety młode, wykształcone, dobrze sytuowane mieszkanki dużych miast – wskazuje biskup powołując się na najnowsze statystyki.

Delegat KEP ds. apostolstwa trzeźwości podkreśla rolę matek w ochronie trzeźwości polskich rodzin, ale zauważa jednocześnie, że wiele kobiet cierpi przez alkohol – zwłaszcza te, których mężowie są uzależnieni. – Matki cierpią podwójnie, odczuwając jednocześnie swój ból, ale też ból i strach o dzieci. Drżą o to, co może wydarzyć się w ich życiu a takie życie często przynosi współuzależnienie – dodaje biskup.

Delegat Episkopatu ds. apostolstwa trzeźwości podkreśla, że po alkohol sięga coraz więcej matek. – Niestety, to przyzwyczajenie do uciekania w alkohol od stresu, nadmiaru obowiązków, szybkiego tempa życia, często przekłada się także na negatywne zachowania w trakcie ciąży i karmienia piersią – zauważa bp Bronakowski.

W Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu nie chcemy skupiać się jedynie na tym co złe. Prosimy o zaangażowanie w zmianę sytuacji, o zaangażowanie w codzienne budowanie nowej kultury trzeźwości – podkreśla delegat Episkopatu ds. apostolstwa trzeźwości. Szczególnie zachęca matki, aby wychowywały dzieci w trzeźwości. – Takie wychowanie zawsze zaczyna się od osobistego świadectwa, od pokazywania dzieciom świata w taki sposób, aby nigdy nie musiały szukać radości, chwilowej satysfakcji w alkoholu – wskazuje.

Zdaniem bp. Bronakowskiego, rolą matek jest także stawianie dzieciom wymagań. – Nie można tolerować sytuacji, w której dziecko zaczyna sięgać po alkohol. Nie można tego bagatelizować. Alkoholikiem nie zostaje się nagle. To właśnie jedno piwo czy drink w wieku kilkunastu lat często jest pierwszym krokiem na szlaku, który kończy się przegranym, zmarnowanym życiem i cierpieniem – przestrzega biskup, dodając, że o alkoholizmie i mechanizmach jego powstawania wiemy już tak wiele, że nie możemy pozwalać dzieciom eksperymentować.

– Państwo musi wspierać rodzinę, a nie środowiska i ideologie, które jej szkodzą. W trzeźwych rodzinach tworzy się przyszłość i dobrobyt narodu. Kto tego nie rozumie i nie potrafi tej prawdy uwzględnić w działaniach instytucji państwowych i samorządowych, nie powinien sprawować odpowiedzialnych funkcji – uważa bp Bronakowski.

Warto wspomnieć, że w dniach 14-15 czerwca br. odbędzie się 33. ogólnopolska Pielgrzymka na Jasną Górę w intencji trzeźwości rodzin i odnowy moralnej narodu. Od blisko 30 lat z inicjatywy Episkopatu sierpie obchodzony jest jako miesiąc abstynencji od napojów alkoholowych.

Niezależne od wielkich ogólnopolskich inicjatyw w wielu diecezjach w ciągu całego roku organizowane są róże inicjatywy trzeźwościowe: pielgrzymki, rekolekcje, dni trzeźwości, imprezy sportowe i bale bezalkoholowe.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9