Papież: Dzieci głodują, a producenci broni świętują na salonach

Dzieci głodują w obozach dla uchodźców, a producenci broni świętują na salonach - mówił papież Franciszek podczas wtorkowej mszy w Domu świętej Marty. Podkreślił, że chrześcijanie nie mogą przyzwyczajać się do informacji o wojnach na świecie.

W kazaniu papież podkreślił, że "każdego dnia w gazetach czytamy o wojnach", a ofiary śmiertelne zbrojnych konfliktów są "częścią codziennego bilansu".

"Jesteśmy przyzwyczajeni do czytania takich rzeczy. A gdybyśmy mieli cierpliwość, by wymienić wszystkie wojny, jakie toczą się teraz na świecie, na pewno zajęłyby one kilka kartek"- dodał. "Wydaje się - zauważył - że duch wojny zapanował nad nami".

Franciszek przypomniał, że w tym roku organizowane będą uroczystości w setną rocznicę wybuchu I wojny światowej, która pochłonęła miliony ofiar. Wszyscy - podkreślił - "są zgorszeni tym", ile osób wtedy zginęło.

"Wielka wojna światowa nas gorszy"- zauważył. "Jednak dzisiaj jest to samo. Zamiast jednej wielkiej wojny, wszędzie trwają małe wojny, narody są podzielone; by ratować swoje interesy ludzie się zabijają" - powiedział papież. Ludzie zabijają się "o kawałek ziemi, z powodu ambicji, nienawiści, zawiści rasowej" - dodał.

"Wojen, nienawiści, wrogości nie kupuje się na targu, są tu, w sercu"- kontynuował Franciszek. Według niego niedopuszczalne jest to, że w obliczu konfliktu ludzie chcą go rozwiązać, kłócąc się i używając "języka wojny" zamiast "języka pokoju".

"A jakie są tego konsekwencje? Pomyślcie o wygłodzonych dzieciach w obozach dla uchodźców. Pomyślcie tylko o tym; to jest owoc wojny. Jeśli chcecie, pomyślcie też o wielkich salonach, o zabawach, jakie organizują ci, którzy są panami przemysłu zbrojeniowego, produkują broń"- apelował Franciszek.

Zdaniem papieża klimat wojny przenosi się też na rodziny. "Ile rodzin jest zniszczonych, bo tata i mama nie są w stanie odnaleźć drogi pokoju i wolą wojnę, pójście do sądu"- zauważył.

Franciszek wyraził opinię, że "pokój stał się tylko słowem, niczym więcej". Pytał: "kto z nas płakał, czytając gazetę lub oglądając telewizję na widok tylu zabitych?". Tymczasem - wskazał - chrześcijanin musi płakać, pogrążyć się w żałobie i nigdy nie może przyzwyczaić się do informacji o wojnie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7