Istnieje prawo do słusznego protestu

„Państwo prawa i demokracja są ramami instytucjonalnymi stojącymi na straży przestrzegania, zapewnienia i ochrony praw człowieka. Poszanowanie konstytucji, niezależność władzy państwowej, działania urzędników publicznych zgodnie z obowiązującym systemem prawnym, a także wzięcie odpowiedzialności za pogwałcenie praw człowieka są istotnymi elementami istnienia społeczeństwa demokratycznego”.

Takie stwierdzenie znalazło się w dokumencie Komisji Sprawiedliwości i Pokoju episkopatu Wenezueli. Hierarchowie odnoszą się w nim m.in. do ostatnich niepokojów społecznych, które ogarnęły ten kraj. 

Dokument episkopatu zatytułowany „Mamy być świadkami prawdy” nawołuje do budowania sprawiedliwego i pokojowego współistnienia wszystkich Wenezuelczyków. Hierarchowie ubolewają, że w ostatnich tygodniach doszło w tym kraju do tak gwałtownych i tragicznych w skutkach wydarzeń. Ich bilans to trzy ofiary śmiertelne oraz dziesiątki rannych i zatrzymanych. W czasie jednej z manifestacji studenckich w Maracaibo został pobity ksiądz, który próbował zapobiec brutalnej interwencji policji i gwardii cywilnej.

Biskupi stanowczo sprzeciwiają się wszelkiej przemocy ze strony państwa, zwłaszcza naruszającej prawo do manifestacji i słusznych protestów. Przypominają jednak, że to właśnie państwo ma stać na straży pokoju społecznego i respektowania praw człowieka. Nie może jednak w sposób nieproporcjonalny do sytuacji i dyskryminujący używać przemocy, pogwałcając w ten sposób ludzką godność. Hierarchowie wyrażają sprzeciw także wobec arbitralnych aresztowań, torturowania zatrzymanych czy ograniczania swobodnego przepływu informacji. 

Episkopat wzywa władze Wenezueli, wszystkie partie polityczne i organizacje społeczne do poszanowania różnorodności opinii, jak również otwarcia się na dialog i negocjacje. Konieczne też będzie ujawnienie miejsca przetrzymywania aresztowanych i stawianych im zarzutów oraz zapewnienie im prawa do obrony. „Solidaryzujemy się także z wszystkimi rodzinami ofiar i przekazujemy im nasze wyrazy współczucia i modlitwy w tych momentach smutku i bólu” – napisali biskupi Wenezueli.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6