Franciszkanie z Panewnik zrobili eksperyment: raz w tygodniu, z piątku na sobotę, wystawiają Najświętszy Sakrament na całą noc. I sami są zdumieni, bo kaplica jest pełna ludzi nawet o drugiej w nocy.
Niektórzy przyjeżdżają tu adorować w nocy Chrystusa także z innych miast. Franciszkanie z Katowic-Panewnik doświadczyli więc tego samego, co wielu innych księży, którzy zdecydowali się wprowadzić np. Noce Konfesjonałów: ludzie walą wtedy drzwiami i oknami, żeby pojednać się z Bogiem.
W Panewnikach od dawna widać to samo zjawisko. – Na naukach przedmałżeńskich, które zaczynają się o 20.00, mamy zawsze ponad setkę narzeczonych. Tłumaczą, że wcześniej nie mają czasu. Podobnie w Adwencie raz w tygodniu prowadziliśmy Roraty dla dorosłych, które zaczynały się o godzinie 21.00. Proszę sobie wyobrazić, że mieliśmy wtedy pełny kościół! – mówi ojciec Alan Rusek, proboszcz bazyliki w Panewnikach.
Dlaczego nocą?
Ojciec Alan kiedyś przyglądał się temu zjawisku z lekkim zdziwieniem. Przemknęło mu przez głowę pytanie, dlaczego ludzie nie załatwiają takich spraw o bardziej „ludzkich” porach. Jednak wie też, że z rzeczywistością nie ma co walczyć. – To jest jakiś znak czasu. Jeśli są osoby, które mają takie zapotrzebowanie, to dlaczego im nie wyjść naprzeciw? – pyta.
Co powoduje, że ludzie dzisiaj chcą korzystać z propozycji duszpasterskich o bardzo późnych porach? Oczywiście, praca... Coraz mniej osób pracuje tylko osiem godzin, co było normą jeszcze 20 lat temu. Naprawdę mnóstwo ludzi haruje dziś do późna. A nawet jeśli nie, to np. wożą popołudniami swoje dzieci na angielski, skrzypce i tym podobne. – Dopiero wieczór jest do ich dyspozycji. Godziny wieczorne, a nawet nocne lepiej im pasują, żeby pójść do kościoła – zauważa ojciec Alan. – No i w przypadku adoracji mamy jeszcze jeden poważny argument: atmosfera nocy bardziej sprzyja wyciszeniu, koncentracji. Nie słychać szumu aut ani nikt nam nie wydzwania na komórkę... Widać, coraz więcej jest dzisiaj takich Nikodemów, którzy chcą nocą przychodzić do Pana Jezusa, żeby Mu przedstawiać swoje problemy i radości.
Podszedłem ostrożnie
W panewnickiej bazylice od dawna można adorować Jezusa w ciągu dnia, od 6.00 do 18.00. Z propozycją rozszerzenia tych godzin na noce, czyli wprowadzenia wieczystej adoracji, do ojca Alana przyszli świeccy. A konkretnie kobiety z parafialnej Odnowy w Duchu Świętym. Jedna z nich, emerytowana nauczycielka Barbara Mrozek, była latem jako wolontariuszka we wspólnocie w Jerozolimie, gdzie taka wieczysta adoracja trwa. Wróciła stamtąd z przekonaniem, że na Śląsku też powinno być miejsce, gdzie Jezus będzie nieustannie adorowany. I że tym miejscem są właśnie Katowice-Panewniki.
– Panie, które do mnie przyszły z tą propozycją, podały m.in. przykład matki Teresy z Kalkuty, w której zgromadzeniu po rozpoczęciu wieczystej adoracji powołania wzrosły o 100 procent. Mówiły, że już zrobiły rozeznanie wśród mieszkających w okolicy ludzi, którzy są zaangażowani w pracę w ciągu dnia, ale mają wielkie pragnienie adoracji Chrystusa. A taka godzina adoracji daje przecież siłę na codzienne nasze zabieganie – relacjonuje ojciec Alan.
Kobiety mówiły też proboszczowi, że są parafianie, którzy nie mogą spać, bo przygniatają ich jakieś trudne sprawy. I że oni też już czekają na tę adorację. – Mimo to podszedłem do prośby moich parafianek ostrożnie, nie od razu z wielkim entuzjazmem – śmieje się ojciec Alan. – Chodzi o to, że taka inicjatywa wiąże się z rozwiązaniem pewnych spraw technicznych. Trzeba na przykład zabezpieczyć na noc kościół – zaznacza.
Okazało się jednak, że rozwiązanie tych problemów było prostsze, niż można się było spodziewać. W bazylice ojców franciszkanów jest bowiem kaplica fatimska, do której można wejść od zewnątrz, z placu przed bazyliką. – Są w niej drzwi wahadłowe prowadzące do bazyliki, ale wystarczyło je zablokować, żeby nikt niepowołany w nocy tam się nie dostał – mówi ojciec Alan. – Na dodatek jest w tej kaplicy nawet krata w prezbiterium, którą można zabezpieczyć sam Najświętszy Sakrament. Została tam, bo przed laty właśnie tutaj był On wystawiany w ciągu dnia – wyjaśnia.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.