Polscy misjonarze mówią: "nie!"

Ojciec Benedykt Pączka poinformował w środę PAP, że polscy misjonarze i siostry zakonne nie opuszczą Republiki Środkowoafrykańskiej. Kapucyn podkreślił, że misjonarze, zgodnie z duchem ewangelizacji, muszą pozostać ze swoimi podopiecznymi w tej trudnej chwili.

"Jeżeli my (...) uciekamy, zostawiamy ludzi i mówimy +no to się trzymajcie+, to naprawdę bez sensu rozwiązanie. To nieewangeliczne" - powiedział zakonnik, podkreślając, że muszą opiekować się ludźmi ciężko doświadczonymi przez konflikt trwający w tym kraju.

Ojciec Pączka powiedział PAP, że noc z wtorku na środę minęła spokojnie, jednak nad ranem misjonarze i ludzie, którymi się opiekują musieli szukać schronienia, ponieważ w okolicy mogli pojawić się muzułmańscy rebelianci.

"O godzinie 6.30 i 7.30 usłyszeliśmy strzały w powietrze. Popatrzyliśmy przez okno, ludzie zaczęli biegać. Okazało się, że znów kilkanaście samochodów wjechało do naszej miejscowości Ngaoundaye (...). Uciekliśmy, jesteśmy teraz razem z ludźmi w miejscu, w którym nas nie znajdą" - powiedział misjonarz.

Kapucyn podkreślił jednocześnie, że odpowiedzialność za falę przemocy w Republice Środkowoafrykańskiej ponoszą muzułmanie, a chrześcijanie są stroną, która się broni.

"Oni są dobrze uzbrojeni, a te walki, które się toczą, to ochrona (...) To są bandyci pierwszej klasy, spotkałem się z nimi dwukrotnie i nie ma z nimi możliwości żadnego dialogu" - przekonuje misjonarz.

Rebelianci muzułmańscy zaatakowali misję polskich misjonarzy w miejscowości Ngaoundaye. Przebywają tam m.in. polscy kapucyni i siostry ze Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza. Zaatakowani nie chcieli zostawić swoich podopiecznych - m. in. sierot i niewidomych.

W Warszawie w MSZ z pełnomocnikiem kapucyńskich misji m.in. w Republice Środkowoafrykańskiej o. Tomaszem Grabcem spotkał się we wtorek wiceminister spraw zagranicznych Bogusław Winid. Resort zapewniał, że jest w stałym kontakcie z władzami francuskimi. MSZ zaoferował polskim misjonarzom ewakuację z Republiki Środkowoafrykańskiej.

W walkach między muzułmanami i chrześcijanami w Republice Środkowoafrykańskiej zginęło ostatnio co najmniej 75 osób. Walki wybuchły z nową siłą po wycofaniu się w ub. miesiącu ze stolicy kraju Bangi muzułmańskich rebeliantów z koalicji Seleka. Rebelianci z Seleki, będącej luźnym sojuszem przeważnie muzułmańskich milicji, doprowadzili w marcu 2013 r. do obalenia rządu a ich przywódca Michel Djotodia obwołał się prezydentem. Jednak w styczniu został zmuszony do ustąpienia po fali krytyki w kraju i społeczności międzynarodowej, która zarzucała mu, że nie zdołał zapobiec pladze aktów przemocy.

Obecność wojsk francuskich i sił pokojowych z krajów afrykańskich nie doprowadziło dotychczas do poprawy sytuacji. W Republice Środkowoafrykańskiej, byłej kolonii Francji, znajduje się teraz ok. 1600 żołnierzy francuskich i ok. 5000 z państw afrykańskich. Skupiają się oni jednak na przywracaniu porządku w stolicy kraju i częściowo na północy. Do aktów przemocy dochodzi natomiast w odległych rejonach kraju.

Według ocen ONZ, aby skutecznie przywrócić spokój i porządek w Republice Środkowoafrykańskiej, trzeba by tam wysłać co najmniej 10 tys. żołnierzy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7