Bardzo trudno jest wychowywać...

Od spotkania w Kongregacji Wychowania Katolickiego, rozpoczęła się wizyta ad Limina Apostolorum biskupów lubelskich wchodzących w skład grupy B, której przewodniczy ks. kard. Stanisław Dziwisz. Spotkanie z pierwszą grupą polskich biskupów trwało ponad godzinę.

Prowadził je prefekt Kongregacji, ks. kard. Zenon Grocholewski. Uczestniczyli w nim także podsekretarz dykasterii o. Friedrich Bechina, F.S.O. oraz ks. Piotr Bajor z Diecezji Tarnowskiej.

Pytany o cel spotkania ksiądz Kardynał Grocholewski podkreślił wagę wychowania katolickiego w dzisiejszym społeczeństwie. „Spotkanie ad limina z biskupami wydaje mi się bardzo ważne, dlatego że nie ma niczego ważniejszego dla dobra przyszłości społeczeństwa niż solidne wychowanie młodego pokolenia" - powiedział hierarcha.

Zaznaczył, że dzisiaj wychowanie jest wyzwaniem szczególnie trudnym ze względu na różne prądy ideologiczne, które chcą narzucić własną wizję nie respektując prawa rodziców do wychowania. "To było typowe dla wszystkich reżimów dyktatorskich. W czasie komunizmu chciano powiedzieć, co jest dobre, co jest złe uczniom, a rodziców lekceważono" - wskazał kard. Grocholewski.

Zwrócił też uwagę na wpływ Internetu, w którym młody człowiek może znaleźć, co chce a także na brak proporcji pomiędzy tym, co mówią nauczyciele, a tym, co uczniowie słyszą w domu. Jeszcze inny przekaz młody człowiek czerpie z mediów, co w sumie prowadzi do dezorientacji. "Bardzo trudno jest wychowywać, kiedy nie ma współpracy wszystkich razem. Walczymy właśnie o współpracę między rodziną, szkołą, Kościołem. Wtedy to daje wyniki. Natomiast dzisiaj jest to trudne, dlatego z naszej strony wymaga dużo większego wysiłku" – podkreślił kard. Grocholewski.

Zdaniem watykańskiego hierarchy jednym z najważniejszych wyzwań przed jakimi stoją dziś Kościół i wierni jest świadomość i obrona tożsamości katolickiej. „Musimy starać się przekazywać nasze zasady wychowania, które moim zdaniem są sprawdzone, solidne, wiekowe, i które cieszą się uznaniem na całym świecie. Musimy starać się przekonywać społeczeństwa do tych zasad wychowawczych” - tłumaczył kard. Grocholewski.

Z archidiecezji lubelskiej od 1 do 8 lutego w wizycie ad Limina w Rzymie uczestniczą: abp metropolita Stanisław Budzik, bp Mieczysław Cisło, bp Artur Miziński, bp Józef Wróbel oraz bp senior Ryszard Karpiński. Zaraz po pierwszym spotkaniu w Kongregacji niektórzy biskupi, w tym lubelscy udali się do Auli Pawła VI na spotkanie Papieża Franciszka z neokatechumenami, którzy tradycyjnie pod koniec stycznia spotykają się z Następcą św. Piotra, by posłał rodziny z nowymi misjami po całym świecie. Wśród 8.000 obecnych było wiele rodzin z Archidiecezji Lubelskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7